Victorii muncite și în trei seturi pentru Sinner și Alcaraz! Favoriții, în sferturi la Madrid

Carlos Alcaraz a trecut în trei seturi de neamțul Jan-Lennard Struff
Carlos Alcaraz a trecut în trei seturi de neamțul Jan-Lennard StruffProfimedia
Carlos Alcaraz (20 de ani - 3 ATP) și-a asigurat prezența în sferturile turneului ATP de la Madrid, după ce a trecut în trei seturi de neamțul Jan-Lennard Struff.

Jan-Lennard Struff - Carlos Alcaraz 3-6, 7-6(5), 6-7(4)

Nu a fost deloc ușor pentru favoritul numărul 2 al turneului. Duelul cu Struff, favoritul numărul 23, a fost unul extrem de strâns pentru jucătorul iberic.

Toate cele 3 seturi au fost echilibrate, în ultimele două fiind nevoie de tiebreak pentru ca spaniolul să se impună cu ceva emoții, după aproape 3 ore de joc.

Carlos Alcaraz a ajuns la 24 de victorii consecutive în Spania. Ultima dată când a pierdut un meci în țara sa natală a fost în fața lui Rafa Nadal, la Madrid 2021, potrivit The Tennis Letter.

În sferturi, Alcaraz se va duela cu rusul Andrey Rublev.

Jannik Sinner - Karen Khachanov 5-7, 6-3, 6-3

De trei seturi a avut nevoie și italianul Sinner pentru a trece de rusul Khachanov în faza optimilor. Duelul a fost unul destul de echilibrat, Khachanov facând surpriza în actul de debut când a reușit un break la 5-5 pentru a-i fura primul set lui Sinner.

Italianul a revenit însă și a arătat un joc mult mai solid în următoarele două seturi în care a făcut de trei ori break și s-a impus după două ore și 12 minute.

Totodată, Sinner a devenit primul jucător italian care a ajuns în sferturile de finală ale tuturor celor trei turnee ATP Masters 1000 pe zgură, potrivit Opta.

În faza următoare a competiției, Sinner îl va întâlni pe câștigătorul dintre Casper Ruud și Felix Auger-Aliassime.