Jannik Sinner, marş triumfal spre finală la Madrid. Italianul nu a cedat niciun set

Jannik Sinner, marş triumfal spre finală la Mutual Open Madrid. Italianul nu a cedat niciun setAFP
Sinner a obținut calificarea în optimile turneului ATP de la Madrid, după ce l-a învins în două seturi pe Pavel Kotov, scor 6-2, 7-5.

Italianul își continuă parcursul excelent din 2024. Jannik Sinner a reuşit o victorie eroică în faţa lui Pavel Kotov după ce a reuşit să întoarcă de la 3-5  în setul al doilea și să salveze o minge de set.

Campion în acest an la Australian Open, Rotterdam și Miami, Sinner, locul 2 ATP, a trecut de Kotov la capătul unui meci ce a durat o oră și 39 de minute.

În urma rezultatului de luni, Sinner a ajuns la un bilanț de 27 de victorii și două înfrângeri în 2024, seria sa de la US Open 2023 și până în prezent fiind una greu de egalat: 47-4.

Probleme fizice

Sinner s-a confruntat și cu câteva probleme de ordin fizic, dar speră să poată continua turneul.

"M-am luptat puțin, în ultima perioadă, cu șoldul drept, încercăm să găsim o soluție. Nu cred că este ceva grav. Dar simt disconfort. În unele zile a fost un pic mai bine. Să vedem...

”Am o echipă bună în spatele meu. Vom încerca să punem corpul în mișcare pentru mâine. Vom decide mâine ce este mai bine pentru mine și pentru corp. Aștept cu nerăbdare, va fi un meci greu", a spus Sinner, după meci.

În optimi, elevul lui Darren Cahill va întâlni un alt rus, pe Karen Khachanov (17 ATP).

Carlos Alcaraz și Stefanos Tsitsipas sunt singurii jucători care au reușit să îl învingă pe Sinner în 2024. Primul l-a răpus în finala de la Indian Wells, iar grecul i-a furat titlul la Monte Carlo.

Sinner are 25 de victorii în acest an și peste 4 milioane de dolari încasări, cu un total de 21 de milioane în carieră.