Tennis Tracker: Nadal luptă și se califică în optimi / Coco Gauff, eliminată

Tennis Tracker: Rafael Nadal
Tennis Tracker: Rafael NadalProfimedia
Cele mai importante momente din tenis pot fi găsite aici, în Tennis Tracker-ul nostru zilnic.

20:20 - ATP MADRID - Rafael Nadal s-a calificat luni în optimile de finală de la Madrid după ce l-a învins pe Pedro Cachin în trei seturi, scor 6-1, 6-7(5), 6-3.

20:05 - ATP MADRID - Casper Ruud (25 de ani) și-a continuat forma bună pe zgură cu o victorie impresionantă, 6-2, 6-4, în fața lui Cameron Norrie (28 de ani).

Între timp, la feminin, Madison Keys (29 de ani) a trecut de compatrioata sa Coco Gauff (20 de ani) cu 7-6(4), 4-6, 6-4, într-o dispută palpitantă.

18:49 - ATP MADRID - Felix Auger-Aliassime (23 ani) a trecut în turul următor la Madrid, adversarul său ceh Jakub Mensik (18 ani) retrăgându-se din meci din cauza unei accidentări, după ce a fost condus cu 1-6, 0-1.

18:25 - WTA MADRID - Jucătoarea rusă de tenis Mirra Andreeva s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale unui turneu WTA 1.000, luni, la Madrid, chiar în ziua în care a împlinit 17 ani, ea învingând-o în două seturi pe italianca Jasmine Paolini, 7-6 (7/2), 6-4.

17:10 - ATP MADRID - Daniil Medvedev (28 de ani), al treilea favorit, s-a calificat în optimi, după ce a recuperat un set pierdut și a trecut de Sebastian Korda (23 de ani) cu 5-7, 7-6(4), 6-3. Într-o altă partidă, Jiri Lehecka (22 ani) s-a calificat și el în turul următor, după o victorie cu 6-4, 7-6 în fața lui Thiago Monteiro (29 ani).

15:00 - ATP MADRID - Kazahul Alexander Bublik l-a învins pe Ben Shelton din Statele Unite după o partidă echilibrată cu 3-6, 7-6, 6-4.

14:50 - WTA MADRID - Poloneza Iga Swiatek a demolat-o pe Sara Sorribes Tormo, învingând-o pe jucătoarea din Spania în 68 de minute, scor 6-1, 6-0.

13:30 - WTA MADRID - Beatriz Haddad Maia, 14 WTA, a depășit-o pe favorita 5 a turneului, Maria Sakkari, în seturi identice, 6-4, 6-4, după aproape două ore de joc.

Brazilianca este acum prima sud-americană care a obținut victorii în top 10 atât pe hard, cât și pe zgură, la turneele WTA-1000, de la înființarea formatului în 2009.

13:00 - WTA MADRID -  Ons Jabeur a învins-o de o manieră categorică pe letona Jelenka Ostapenko, în optimi la Madrid, scor 6-0, 6-4.

A fost cel mai aşteptat duel din această fază a competiţiei, în care faţă în faţă au fost două adversare de top 10 WTA.

În sferturi, tunisianca va înfrunta învingătoarea din partida dintre americancele Gauff  şi Keys.

07:00 - O nouă zi cu meciuri interesante la Madrid Open, cu Rafael Nadal, Jannik Sinner și Daniil Medvedev printre protagoniști.

În competiția feminină, partida zilei se joacă între Danielle Collins, americanca cu un început fulminant de an și Aryna Sabalenka.

Lidera mondială, Iga Swiatek, Coco Gauff și Ons Jabeur vor fi și ele pe teren.

06:45 - ATP MADRID - Alexander Bublik vs. Ben Shelton (12:00), Daniil Medvedev vs. Sebastian Korda (13:30), Rafael Nadal vs. Pedro Cachin (17:00), Cameron Norrie vs. Casper Ruud (17:00), Jannik Sinner vs. Pavel Kotov (21:00).

06:30 - WTA MADRID - Beatriz Haddad Maia vs. Maria Sakkari (12:00), Jelena Ostapenko vs. Ons Jabeur (12:00), Iga Swiatek vs. Sara Sorribes Tormo (13:30), Coco Gauff vs. Madison Keys (17:00), Danielle Collins vs. Aryna Sabalenka (22:30).