Surpriză la Indian Wells! Aryna Sabalenka a fost eliminată de Emma Navarro

Emma Navarro, o stea în devenire
Emma Navarro, o stea în devenireAFP
Neconvingătoare încă de la începutul turneului de la Indian Wells, Aryna Sabalenka a sfârșit prin a pierde în fața unei Emma Navarro mai consistente, care a obținut cea mai importantă victorie a carierei și s-a calificat în sferturile de finală.

Perioada petrecută de Aryna Sabalenka la Indian Wells nu a decurs deloc bine. Ea a fost nevoită să salveze patru mingi de meci împotriva lui Peyton Stearns în primul meci, înainte de a fi busculată de fosta câștigătoare de la US Open, Emma Răducanu. Apoi a venit una dintre revelațiile sezonului, americanca Emma Navarro.

Iar Navarro a fost hotărâtă să profite de forma incertă a bielorusei. Ea nu a ezitat în primul set, transformând singura minge de break pe care a avut-o, și în cel mai bun moment posibil, pentru a-i permite să servească pentru primul set. Cu mult control și evitând o minge de break, ea a preluat conducerea, spre deliciul publicului.

Era de așteptat ca Sabalenka să reacționeze, iar în cele din urmă a făcut-o. Exploatând prima scădere de formă a lui Navarro, numărul 2 mondial a avut trei mingi de break în game-ul al patrulea, iar cea de-a treia avea să se dovedească decisivă. Înarmată cu acest avantaj, ea și-a dezlănțuit jocul, părând chiar să își recapete calmul pentru a egala meciul și a oferi mai mult tenis de calitate publicului.

La începutul setului al treilea, o statistică a ieșit în evidență: Emma Navarro câștigase primul set de 11 ori în 2023 și de fiecare dată câștigase meciul. Așadar, americanca avea ceva de apărat și a dovedit-o făcând primul break, lansând o serie de trei break-uri la rând care ar fi putut deveni 4 dacă nu ar fi reacționat și nu ar fi salvat magistral o minge crucială pentru a conduce cu 4-1.

Aryna Sabalenka a făcut apoi pasul înainte, a pus presiune și a câștigat o minge de break, dar a primit o lovitură psihologică. Servind pentru a rămâne în meci, ea a cedat în cele din urmă și a pierdut cu 6-3, 3-6, 6-2.

Emma Navarro, în vârstă de 20 de ani, a obținut cel mai mare succes al carierei sale, calificându-se pentru prima dată în sferturile de finală ale unui turneu WTA 1000 și intrând pentru prima dată în Top 20. Încă o revelație într-un circuit WTA care este neașteptat de agitat.