Sorana Cîrstea, demolată de Stephens la Indian Wells. Românca părăsește turneul după primul meci

Sorana Cîrstea
Sorana CîrsteaProfimedia
Cîrstea avea de apărat un sfert de finală la Indian Wells, performanță pe care o reușise anul trecut pe pământ american, în California.

Sorana Cîrstea a fost cap de serie numărul 19, ceea ce i-a permis să fie liberă în primul tur.

În cel de-al doilea, a jucat împotriva americancei Sloane Stephens, care a învins-o fără drept de apel.

Sorana a pierdut primul set cu un neverosimil 6-0, în doar 24 de minute.

În cel de-al doilea a avut două mingi de set, la 5-4, dar le-a irosit.

Fostă finalistă de la Rolland Garos, în partida în care Simona Halep a câștigat primul ei Grand Slam, Stephens nu a mai cedat decât un game și a încheiat al doilea set și partida cu 7-5.

Meciul a durat o oră şi 20 de minute.

Rezultatul este cu atât mai surprinzător cu cât luna trecută, în prima rundă a turneului WTA 1.000 de la Doha, Cîrstea o învingea pe Stephens cu 6-3, 6-2.

Cîrstea şi Stephens sunt acum la egalitate în meciurile directe, 2-2.

În urma acestui rezultat, Sorana Cîrstea va coborî, luni, cel puțin un loc în clasamentul WTA.

În acest moment în ierarhia Live Ranking, ea a coborât de pe 22 pe locul 23.

România nu mai are nicio reprezentantă la Indian Wells după ce sâmbătă Ana Bogdan a fost eliminată de Diana Shnaider, 74, WTA , scor 7-5, 6-7, 3-6.

De asemenea, Sorana Cîrstea și Monica Niculescu au pierdut fiecare partidele susținute în întrecerea la dublu.