Sorana Cîrstea debutează la Indian Wells unde are de apărat sfertul de finală de anul trecut

Sorana Cîrstea în turneul din Dubai
Sorana Cîrstea în turneul din DubaiProfimedia
Sorana Cîrstea (22 WTA) traversează o perioadă excelentă și după rezultatele foarte bune obținute la Abu Dhabi și Dubai, ea va încerca să își apere punctele câștigate anul trecut la Indian Wells, când a ajuns până în sferturile de finală. Prima sa adversară va fi americanca Sloane Stephens (44 WTA), pe care a învins-o recent în Orientul Mijlociu.

Sloane Stephens a fost condusă cu un break în primul set și a pierdut trei game-uri la rând în cel de-al doilea. Ea nu s-a descurajat și a trecut de Mayar Sherif cu 7-5, 6-3, după ce a transformat patru din 13 mingi de break, marcând prima sa victorie la BNP Paribas Open de la ediția din octombrie 2021.

A trecut un deceniu de când americanca a înregistrat cel mai bun rezultat la Indian Wells (sferturi de finală) și șase ani de când a ajuns în turul al treilea. Ea nu a mai câștigat meciuri consecutive în opt din ultimele sale nouă turnee, iar în general s-a bucurat de victorii consecutive pe hard doar de cinci ori de la începutul anului 2023.

Sorana Cîrstea, după ce a terminat 0-3 pe tărâm australian, s-a descurcat remarcabil de bine în Orientul Mijlociu. Ea le-a învins pe Maria Sakkari și Caroline Garcia la Abu Dhabi, pentru un sfert de finală, și pe Marketa Vondrousova, Donna Vekic și Veronika Kudermetova pentru o semifinală WTA 1000 la Dubai.

În timp ce se află foarte aproape de a-și egala cea mai bună clasare din carieră, înregistrată în urmă cu 11 ani, ea va trebui mai întâi să își apere punctele din sferturi în aceste două săptămâni. Anul trecut, Sorana le-a eliminat pe Caroline Garcia și Bernarda Pera pentru cel mai bun rezultat al ei la Indian Wells, depășind turul patru atins la ediția din 2022.

Sorana Cîrstea conduce cu 2-1 în duelurile directe, după ce a câștigat confruntarea lor de acum câteva săptămâni de la Doha în două seturi. Ea nu ar trebui să fie subestimată pe terenurile dure din SUA, fiind, de asemenea, semifinalistă la Miami și sfertfinalistă la US Open anul trecut. Sloane Stephens are 6-11 împotriva jucătoarelor din top 30 în ultimele 12 luni.