Ana Bogdan, învinsă în primul tur la Indian Wells după ce a avut minge de meci

Ana Bogdan
Ana BogdanProfimedia
Jucătoarea din Sinaia a început excelent partida, cu un prim set câștigat la mare luptă, dar nu a mai reușit să ducă partida la aceeași intensitate și a pierdut pe final.

Ana Bogdan a fost învinsă de rusoaica Diana Shnaider, cu 7-5, 6-7, 3-6, în prima rundă a turneului WTA 1.000 de la Indian Wells.

Bogdan, 65 WTA s-a înclinat după două ore şi 41 de minute în fața unei adversare de 19 ani, care ocupă locul 74 în lume.

Românca a reuşit să câştige primul set, la capătul unei dispute echilibrate.

Shnaider a început bine actul secund şi a condus cu 2-0, dar Ana Bogdan a egalat şi s-a mers cap la cap până la 5-5, scor la care românca a reuşit un break.

Deşi a servit pentru meci, Ana Bogdan nu a mai făcut niciun punct şi setul a ajuns în tiebreak, unde românca a ratat o minge de meci la 6-5.

Rusoaica a egalat situația la seturi, iar în decisiv a dominat jocul, câştigând cu 6-3.