Medvedev a trecut de Tommy Paul pentru a-l întâlni din nou pe Alcaraz în finala de la Indian Wells

Medvedev s-a calificat în finală
Medvedev s-a calificat în finalăProfimedia
Daniil Medvedev a reușit să revină după ce a pierdut primul set și s-a calificat, pentru al doilea an la rând, în finala turneului de la Indian Wells.

Tommy Paul - Daniil Medvedev 6-1, 6-7 (3/7), 2-6

După ce a pierdut categoric primul set, Medvedev a împins meciul în decisiv câștigând cinci puncte consecutive în tiebreak. Rusul a început cu break setul trei și și-a consolidat avansul după ce a câștigat din nou pe serviciul americanului la scorul 3-1.

Medvedev are acum ocazia să-și ia revanșa în fața lui Alcaraz, după ce spaniolul s-a impus în finala de anul trecut.

"A jucat un prim set incredibil. Așa că mi-am zis: «OK, dacă vreau să câștig trebuie doar să încerc să mă descurc un pic mai bine pentru a găsi lovitura care îl va pune în dificultate». Am găsit câteva, mai ales pe serviciul lui", a spus Medvedev la finalul partidei.

Alcaraz și Medvedev s-au mai întâlnit de cinci, spaniolul conducând cu 3-2.