Kerber o învinge pe Ostapenko la Indian Wells după o revenire senzațională. Letona, în cădere liberă

Angelique Kerber  o învinge pe Jelena Ostapenko la Indian Wells
Angelique Kerber o învinge pe Jelena Ostapenko la Indian WellsProfimedia
Angelique Kerber a revenit în circuit după ce a născut, iar acum este abia pe poziția 607 în clasamentul mondial. A reușit totuși să treacă de Jelena Ostapenkom numărul 10 mondial și a zecea favorită la Indian Wells.

Jelena Ostapenko a condus cu 1-0 la seturi și cu 2-0 la game-uri în setul secund, dar a fost în cele din  urmă trimisă acasă de Angelique Kerber.

Victoria este cu atât mai surprinzătoare cu cât Ostapenko a fost în mare formă în acest an și a revenit în Top 10.

În plus, Kerber a revenit după o naștere și la vârsta de 36 de ani, fără prea multe meciuri în picioare în  ultimele luni.

Letona a câștigat primul set cu 7-5 după 49 de minute de luptă în fața lui Kerber.

Mai mult, Ostapenko a debutat cu 2-0 în setul al doilea, dar și-a pierdut concentrarea. Experimentata Kerber a revenit și s-a impus cu 6-3 în următoarele două seturi pentru a victorie mare.

De aproape 3 ani, nemțoaica nu mai triumfase în fața unei jucătoare de Top 10.

Mai mult, ea a reușit o performanță neatinsă din  2017: aflată în prezent pe locul 607 în clasamentul WTA, Angelique Kerber este cea mai slab clasată jucătoare care a obținut o victorie la o jucătoare de top 10 WTA de la Sloane Stephens, în  2017 care a învins-o chiar pe nemțoaică la Toronto.

Americanca era atunci locul 934.

"Am auzit de multe ori această întrebare, de ce m-am întors și ce îmi dă motivația. Pentru mine, cea mai mare motivație este dragostea pentru sport. Îmi place să concurez, să fiu acolo astăzi”, a declarat Kerber după partidă.

”De asemenea, având acest public, având emoții, asta îmi oferă totul. Acum, având-o pe fiica mea lângă mine, este și mai important pentru mine. Există ceva mai mare decât tenisul, de asemenea, pe care l-am învățat. Și nu mai este doar tenis, ci este și ea”.

Victoriile cu Martic și Ostapenko i-au adus fostului lider mondial un salt spectaculos în clasamentul WTA.

Kerber a urcat 172 de locuri și este acum, în clasamentul live WTA pe locul 435.

Nemțoaica va juca în următoarea partidă contra Veronicăi Kudermetova, favorită 17 la Indian Wells.