Argentinianul Pedro Cachin a câștigat turneul ATP de la Gstaad

Tenismanul argentinian Pedro Cachin a câștigat sâmbătă turneul ATP 250
Tenismanul argentinian Pedro Cachin a câștigat sâmbătă turneul ATP 250Profimedia
Tenismanul argentinian Pedro Cachin a câștigat sâmbătă turneul ATP 250 pe zgură de la Gstaad (Elveția), învingându-l în finală pe spaniolul Albert Ramos, locul 79 mondial, în trei seturi, 3-6, 6-0, 7-5, după două ore și 25 de minute.

Este primul titlu ATP din cariera argentinianului în vârstă de 28 de ani. Aflat acum pe locul 90 mondial, el l-a eliminat pe spaniolul Roberto Bautista, cap de serie numărul 1, în turul secund al acestui turneu dotat cu premii totale de 562.815 euro.

Cachin-Ramos
Flashscore/ATP
Interviu Cachin

Deși a câștigat primul set, Albert Ramos a părut să acuze probleme fizice, mai ales în turul 2 în care a făcut apel la un kinetoterapeut pentru a trata durerile la o gleznă. Deja titrat la Gstaad în 2019, spaniolul în vârstă de 35 de ani nu a reușit să câștige un al cincilea turneu ATP în cariera sa.