Tennis Tracker: Un nou eșec pentru Rune la Hopman Cup / Victorii pentru Begu și Bogdan la Iași

Ana Bogdan, principala favorită a turneului de la Iași
Ana Bogdan, principala favorită a turneului de la IașiProfimedia
Cele mai importante momente din tenis pot fi găsite aici, în Tennis Tracker-ul nostru zilnic.

22:04 – WTA Iași Open – Partida dintre Irina Begu și Reka-Luca Jani a fost reluată, după ce duelul fusese întrerupt în primul set din cauza furtunii, când sportiva din Ungaria conducea la game-uri cu 2-1. La reluare, Begu a revenit și a trecut de Jani, scor 6-3, 6-1. În runda următoare, sportiva din România se va duela cu elvețianca Jil Teichmann.

21:13 – Hopman Cup – Holger Rune suferă o nouă înfrângere, după eșecul surprinzător înregistrat în fața elvețianului Leandro Riedi în ziua precedentă. Danezul a pierdut în două seturi și în fața francezului Richard Gasquet, scor 6-2, 6-3.

21:12 – Hopman Cup – Belgia și Croația sunt la egalitate de puncte în primul meci din grupa I a turneului, după ce David Goffin a pierdut super tiebreak  în fața lui Borna Coric, scor 6-3, 2-6, 10/4, la capătul unei partide care a durat 1 oră și 34 de minute.

21:10 - Gstaad ATP - Stan Wawrinka, care în prima rundă profitase de abandonul spaniolului Roberto Carballes Baena, al șaselea favorit, a fost surclasat în optimi de alt spaniol, Jaume Munar, cu 7-6(3), 6-1.

19:55 – Budapest WTA – Nadia Podoroska accede în sferturi după ce a trecut în două seturi de Anna Siskova, scor 6-3, 6-0. În faza următoare, Podoroska se va duela cu rusoaica Elina Avanesyan.

FlashMomentul Zilei pe care vi-l prezentăm vine de la partida dintre Podoroska și Siskova.

FlashMomentul Zilei
Flashscore/WTA

19:50 – Bastad ATP – Andrey Rublev merge în sferturi după ce a trecut de conaționalul Pavel Kotov, scor 6-3, 7-6 (4). În următoarea etapă, Rublev îl întâlnește pe Alexander Zverev.

18:38 – WTA Iași Open – Duelul din optimi dintre Irina Begu și unguroaica Reka-Luca Jani a fost întrerupt din cauza furtunii. Sportiva maghiară conduce la game-uri în primul set (1-2).

18:35 - Gstaad ATP – Poate cel mai spectaculos meci al zilei la turneul din Elveția. Argentinianul Pedro Cachin a câștigat ambele seturi în tie-break în duelul cu spaniolul Roberto Bautista-Agut, scor 7-6 (4), 7-6 (3)

Declarațiile lui Pedro Cachin la finalul partidei
Flashscore/ATP

18:30 – WTA Iași Open – Ana Bogdan s-a calificat în sferturi, după ce a trecut în trei seturi de Conny Perrin (Elveția), scor 6-4, 3-6, 6-1

18:25 - Bastad ATP - Alexander Zverev și-a asigurat fără emoții locul în sferturi, după ce a trecut de brazilianul Thiago Monteiro, în fața căruia a pierdut un singur game, scor 6-1, 6-0.

Cele mai importante momente din timpul partidei

16:30 - Bastad ATP - Casper Ruud s-a calificat în sferturile, după ce a trecut în două seturi de ucraineanul Alexander Shevchenko, scor 6-2, 6-4. În următoarea etapă, norvegianul se va duela cu austriacul Sebastian Ofner.

Interviul acordat de Ruud la finalul partidei
Cele mai importante evenimente din timpul partidei

15:10 - Bastad ATP - Austriacul Sebastian Ofner trece în trei seturi de Bernabe Zapata Miralles din Spania , 53 ATP, cu 2-1 la seturi: 4-6, 6-4, 6-4.

15:00 - Rusoaica Maria Timofeeva o învinge rapid pe compatrioata Diana Shnaider, la Budapesta , scor 6-1, 6-1.

14:00 - Turneul WTA pe zgură de la Budapesta

Ana Bondar a ratat șansa de a juca în semifinale în fața propriilor suporteri. Tenismena a pierdut 3-6, 0-6 partida cu Elina Avanesyan.

Nadia Podoroska - Anna Siskova  6-3, 6-0 . Argentinianca Podoroska s-a calificat în sferturile de finală ale competiției din Ungaria

Rezumatul partidei Podorosk-Siskova

07:00 - WTA Iași Open

Irina Begu și Ana Bogdan sunt principalele favorite ale turneului de la Iași

Raluca Șerban, Laura Pigossi, Simona Waltert, Jil Teichmann și Tamara Zidansek s-au calificat deja în “sferturi”, în urma meciurilor de miercuri.

Ana Bogdan vs. Conny Perrin, ora 14:30

Irina-Camelia Begu vs. Reka Luca Jani, ora 17:30

La dublu:Irina Bara/Monica Niculescu - Ilinca Amarie /Anca Todoni

Ziua a doua la Cupa Hopman

David Goffin vs. Borna Coric / Elise Mertens vs. Donna VekicHolger Rune vs. Richard Gasquet / Clara Tauson vs. Alize Cornet

Turneul pe zgură de la Bastad, Suedia

Primul sfert de finală: Lorenzo Musetti vs. Filip Misolic

Alexander Zverev vs Thiago Monteiro / Bernabe Zapata Miralles vs Sebastian Ofner / Casper  Rud vs. Alexander Shevchenko / Pavel Kotov vs. Andrey Rublev

Turneul pe zgură de la Gstaad, Elveția

Juan Pablo Varillas vs. Facundo Bagnis / Albert Ramos-Vinolas vs. Lorenzo Sonego /Roberto Bautista-Agut vs. Pedro Cachin / Jaume Munar vs. Stan Wawrinka

Turneul pe zgură de la Palermo

Dayana Yastremska vs. Jasmine Paolini / Sofya Lansere vs. Mayar Sherif / Daria Kasatkina vs. Tatiana Prozorova / Erika Andreeva vs. Camila Osorio

Amersfoort Challenger Masculin

Nicholas David Ionel vs. Mathys Erhard

La Bastad , în ziua a doua, italianul  Lorenzo Musetti a trecut de compatriotul său Matteo Arnaldi în două seturi 6-3, 4-6, 7-6