Ruud și Hurkacz continuă la Estoril. Nuno Borges, favoritul publicului, în sferturi

Portughezul Nuno Borges este în continuare în joc la Estoril
Portughezul Nuno Borges este în continuare în joc la EstorilReuters
Favoritul Portugaliei, Nuno Borges (27 de ani), l-a învins pe italianul Lorenzo Musetti (22 de ani), al treilea favorit, cu 7-6(4), 6-3, și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Millennium Estoril Open de la Estoril, Portugalia, joi.

Borges, care se află în căutarea primei sale victorii în circuitul ATP, a salvat două mingi de set servind la 5-6 în primul set în timpul meciului de o oră și 37 de minute pe zgură.

Condus cu 3-1 în debutul meciului, Borges a revenit cu un tie-break.

O mare surpriză s-a consumat în partida francezului Arthur Fils (19 ani), al cincilea favorit, care a fost eliminat de chilianul Cristian Garin (27 ani) cu 2-6, 6-4, 6-5.

Principalii favoriți ai turneului, norvegianul Casper Ruud (25), numărul unu, și polonezul Hubert Hurkacz (27), numărul doi, au avansat în două seturi.

Ruud l-a învins pe olandezul Botic van de Zandschulp (28) cu 6-1, 6-2, iar Hurkacz l-a învins pe britanicul Jan Choinski (27) cu 7-6, 6-4 și s-a calificat în sferturile de finală.

Au mai învins francezul Richard Gasquet (37), spaniolii Pedro Martinez (26) și Pablo Llamas Ruiz (21) și ungurul Marton Fuscovics (32).

Grand Prix Hassan II

Roberto Carballes Baena (31 de ani) l-a învins pe britanicul Dan Evans (33 de ani), al șaptelea favorit, cu 6-4, 7-6 (3), în turul al doilea la Marrakech (Maroc).

Spaniolul a obținut 72% din punctele sale pe primul serviciu.

Argentinianul Mariano Navone (23 de ani) s-a luptat cu elvețianul Stan Wawrinka (39 de ani) cu 3-6, 7-5, 6-2 și s-a calificat în sferturile de finală.

De asemenea, au mai avansat americanul Nicolas Moreno De Alboran (26 ani), venit din calificări, care l-a învins pe belgianul David Goffin (33 ani) cu 6-3, 6-4, precum și Aleksander Vukic (27 ani), care a trecut de Sebastian Ofner (27 ani) pentru a completa tabloul sferturilor de finală.