Cîrstea, dominată clar de Swiatek. Românca a câștigat doar 2 game-uri în fața polonezei la Doha

Cîrstea a pierdut în două seturi în fața liderului mondial Iga Swiatek
Cîrstea a pierdut în două seturi în fața liderului mondial Iga SwiatekProfimedia
În șaisprezecimile de finală din cadrul turneului de la Doha, Sorana Cîrstea (22 WTA) a fost învinsă fără drept de apel de liderul mondial Iga Swiatek, scor 6-1, 6-1.

Iga Swiatek - Sorana Cîrstea 6-1, 6-1

Jucătoarea din România a fost dominată destul de clar la capătul unei partide care a durat aproximativ o oră și două minute.

În setul de debut, Cîrstea a cedat de două ori serviciul în fața lui Swiatek, la scorul de 3-1 și la 5-1, acordându-i astfel adversarei avantajul de 1-0.

Setul secund a avut o desfășurare similară și s-a dovedit a fi decisiv pentru Swiatek, care a continuat să forțeze și să reușească de data aceasta 3 break-uri în fața adversarei.

Aceasta a fost cea de-a treia întâlnire dintre Swiatek și Cîrstea, poloneza conducând la general cu 3-0.

În faza optimilor de la Doha, Swiatek o va întâlni pe învingătoarea din duelul rus Erika Andreeva (106 WTA) - Ekaterina Alexandrova (19 WTA).