Australia a reușit o revenire entuziasmantă și a eliminat Cehia în sferturile Cupei Davis

Australienii Matthew Ebden și Max Purcell sărbătoresc victoria la dublu
Australienii Matthew Ebden și Max Purcell sărbătoresc victoria la dubluReuters
Australia, vicecampioana de anul trecut, s-a calificat în semifinalele Cupei Davis după o luptă intensă cu tripla campioană Cehia. Scorul final a fost 2-1 pentru australieni.

Victoria finală a Australiei a venit la partida de dublu: Perechea  formată din Matthew Ebden și Max Purcell , a  trecut cu 6-4, 7-5 de echipa  Jiri Lehecka / Adam Pavlasek.

"Nu am mai văzut niciodată așa ceva pe viu", a spus Ebden despre victoria lor. "Am văzut-o la televizor, pe vremuri, reveniri când ești cu spatele la zid. Dar ceea ce a făcut Alex pentru a ne da șansa să venim aici și să luptăm a fost incredibil.

"Am rămas fără cuvinte. Eram pe teren și ne gândeam că suntem la un meci distanță de semifinale, suntem foarte mândri.

"Cred că acesta este cu adevărat semnul spiritului nostru de echipă și de luptă. Abia aștept următoarea confruntare".

Speranțe pentru Cehia

Cehii, care au ajuns în faza finală a Cupei Davis cu un bilanț de 9-0 la capitolul victorii și înfrângeri în cele trei meciuri din faza grupelor din septembrie, nu mai câștigaseră în fața Australiei din 1975.

Tomas Machac părea să pună umărul la victoria cehilor în debutul acestei partide, când  l-a învins pe Jordan Thompson cu 6-4, 7-5  iar Cehia conducea cu 1-0.

Cu toate acestea, nu a fost ziua Cehiei.

Australia, care a pierdut în fața Canadei în finala din 2022, a revenit și a rămas în lupta pentru cel de-al 29-lea titlu de Cupă Davis, cea mai importantă competiție masculină pe echipe.

Australia se poate apropia de Statele Unite, care se află în fruntea clasamentului cu 32 de titluri.

Cel care a dat semnalul de luptă a fost Alex De Minaur.

După un meci maraton de trei seturi, De Minaur a egalat Australia cu o victorie împotriva cehului Jiri Lehecka cu 4-6, 7-6, 7-5 și a trimis partida de Cupa Davis în meciul decisiv de dublu.

Următoarea adversară a Australiei este outsiderul și revelația turneului Finlanda, care a sfidat sorții și a pus capăt domniei de campioană a Canadei cu o zi mai devreme.

Joi, Italia va înfrunta Olanda, înainte ca Serbia lui Novak Djokovic să întâlnească Marea Britanie în dubla manșă din sferturile de finală.