Alexander Zverev riscă să rateze participarea la Turneul Campionilor. Luptă infernală pentru ultimele 4 locuri

Alexander Zverev
Alexander Zverev Profimedia
Tenismanul german Alexander Zverev și-a diminuat șansele de participare la Turneul Campionilor după ce a pierdut încă din primul tur al turneului ATP de la Tokyo în fața australianului Jordan Thompson, în două seturi, 6-3, 6-4.

Tenismanul german Alexander Zverev, campionul olimpic en titre, își vede amenințată participarea la Turneul Campionilor.

Competiția de final de sezon din circuitul ATP reunește cei mai bine clasați opt jucători ai sezonului. Zverev a fost eliminat în primul tur al turneului ATP 500 de la Tokyo, în condițiile în care germanul pierduse tot în runda inaugurală și la Mastersul 1.000 de la Shanghai, în urmă cu zece zile.

Zverev se află în prezent pe locul al șaptelea în cursa pentru calificarea la Turneul Campionilor 2023, programat în perioada 12-19 noiembrie la Torino, competiție pe care a câștigat-o de două ori în cariera sa: în 2018 și 2021.

Lupta se dă pentru ultimele 4 locuri

Patru jucători și-au obținut deja "biletele" pentru Torino.  Este vorba despre Novak Djokovic, Carlos Alcaraz, Daniile Medvedev și Jannik Sinner.

Ultimele patru locuri sunt încă în joc. Săptămâna aceasta se desfășoară 3 turnee ATP care pot aduce biletele pentru Turneul Campionilor - ​​ATP 500 Tokyo, 250 ATP Anvers și 250 ATP Stockholm.

Rezultatele de aici ar putea să fie decisive pentru a ajunge în Piemont, la competiția desfășurată în perioada 12-19 noiembrie.

Doi dintre cei mai buni jucători de tenis din ATP Race - Casper Ruud și Taylor Fritz- sunt în Japonia, unde se află și Tommy Paul sau Alex De Minaur, care speră să prindă in-extremis locul 8 în clasamentul pentru Turneul Campionilor