Prima jucătoare din România calificată în optimi la Transylvania Open! Victorie pentru Bulgaru

Miriam Bulgaru, în optimi la Transylvania Open
Miriam Bulgaru, în optimi la Transylvania OpenProfimedia
Miriam Bulgaru (208 WTA) a dispus în două seturi de Ipek Oz (210 WTA), scor 7-5, 6-3.

Miriam Bulgaru - Ipek Oz 2-0

A fost un început perfect pentru Bulgaru la Cluj-Napoca, acolo unde sportiva a debutat cu dreptul la Transylvania Open, fiind prima jucătoare din România care sparge gheața și depășește primul tur.

Duelul dintre Bulgaru și turcoaica Oz, care a avut statut de lucky loser, a durat o oră și 55 de minute și a fost unul destul de strâns, în special în primul set, acolo unde ambele jucătoare au cedat multe game-uri pe serviciu.

Setul secund a fost unul perfect pentru jucătoarea noastră, care a reușit un break încă de la primul serviciu al adversarei, apoi s-a distanțat, impunându-se în cele din urmă cu 6-3.

În faza optimilor, Bulgaru o va întâlni pe Rebeka Masarova (67 WTA), jucătoarea din Spania impunându-se luni în două seturi în fața nemțoaicei Noma Noha Akugue (172 WTA), scor 6-4, 6-0.