Jaqueline Cristian, săptămână de vis la Charleston! A eliminat o nouă jucătoare de Top 20

Jaqueline Cristian
Jaqueline CristianAFP
Jaqueline Cristian a trecut de americanca Emma Navarro, 20 WTA, scor 6-3, 5-7, 6-1, în optimile de finală ale turneului „WTA 500” de la Charleston.

Jaqueline Cristian a reușit o performanță rară: a eliminat o a doua jucătoare de Top 20 în două zile și e în sferturi de finală la Charleston.

Cu o zi în urmă trecuse de Madison Keys, numărul 18 WTA, campioana din 2019 de la Charleston și cap de serie numărul 8.

Scorul a fost 3-6, 6-3, 6-3 pentru Cristian. Era a doua victorie din carieră a româncei la o jucătoare din Top 20 și prima de când o învinsese pe Elena Rybakina la Doha, în 2022.

A urmat partida cu Emma Navarro, revelația începutului de an și cea mai în formă americancă, ajunsă în premieră în Top 20 după turneul de la Miami.

Jaqueline a venit din nou concentrată și pregătită să lupte.

Și-a adjudecat primul set și chiar a avut mingi de meci în cel de-al doilea, dar Emma nu a cedat.

În setul al treilea, Jaqueline Cristian nu i-a mai dat, însă, nicio șansă și a încheiat cu un sec 6-1 după aproape două ore și jumătate de joc.

În sferturi, Jaqueline Cristian o va întâlni pe Daria Kasatkina, 11 WTA, favorita numărul patru a turneului.

Rusoaica a fost eliminată de Sorana Cîrstea în turul al treilea la WTA Miami, în urmă cu mai puțin de două săptămâni.