Final de drum pentru Cristian la Charleston. Românca, învinsă în trei seturi de Kasatkina

Jaqueline Cristian
Jaqueline CristianAFP
Jaqueline Cristian (25 de ani - 83 WTA) a ratat șansa de a deveni prima semifinalistă a turneului de la Charleston. Sportiva din România a pierdut în trei seturi în fața rusoaicei Daria Kasatkina (26 de ani - 11 WTA), scor 6-7 (4), 6-2, 6-3.

Daria Kasatkina - Jaqueline Cristian 6-7 (4), 6-2, 6-3

După victoriile obținute în fața americancelor Emma Navaro (20 WTA) și Madison Keys (18 WTA) , Jaqueline Cristian nu a reușit să repete performanța cu încă o jucătoare mult mai bine cotată în clasamentul WTA.

În duelul cu Daria Kasatkina, doar setul de debut a fost unul extrem de echilibrat, ambele jucătoare reușind în parte trei break-uri. Niciuna dintre cele două sportive nu a avut avantaj de mai mult de un game, prima parte a jocului fiind decisă în urma unui tiebreak.

Actul secund i-a aparținut însă Dariei Kasatkina, rusoaica reușind să se desprindă după alte 3 break-uri, primul dintre ele chiar în game-ul de debut. Deși a revenit și a condus cu 2-1, Cristian a mai cedat de două ori serviciul la 3-2 și 5-2, adversara sa reușind să trimită duelul în decisiv.

Setul trei a fost în cele din urmă adjudecat tot de Kasatkina, acțiunea semănând destul de bine cu cea din actul secund. După ce a cedat primul serviciu, românca a recuperat și a condus cu 2-1, însă Kasatkina a prins elan, reușind un nou break la 3-2.

La scorul de 4-2, rusoaica a reușit pentru prima dată în meci să își adjudece un game la 0, urmând apoi să profite de un nou break și să servească pentru meci. Deși a arătat semne de oboseală, Cristian a recuperat spectaculos un game pe care de asemenea l-a câștigat la 0. Românca a pierdut apoi din nou când s-a aflat la serviciu, Kasatkina reușind să își adjudece victoria după o partidă care a durat 2 ore și 43 de minute.

În faza semifinalelor, Kasatkina o va întâlni pe învingătoarea dintre Jessica Pegula (5 WTA) și Victoria Azarenka (26 WTA).