Cinci românce luptă pentru un loc în sferturi la turneul de la București

Jaqueline Cristian
Jaqueline CristianProfimedia
Meciul dintre jucătoarea română de tenis Ana Bogdan și australianca Astra Sharma, suspendat din cauza întunericului, se reia azi. Alte patru sportive din România caută un loc în sferturile de finală ale turneului Țiriac Foundation Trophy.

Ana Bogdan, 62 WTA, principala favorită, a câștigat primul set cu 7-6 , iar Astra Sharma, locul 216 mondial a revenit în actul secund și s-a impus tot la tie-break, cu 7-6.

Cele două seturi au fost foarte disputate și au avut o durată de două ore și 39 de minute.

Meciul va continua joi, cu setul al treilea, urmând să se dispute pe Terenul Central, după partidele Maria Sara Popa - Sara Errani (10:30) și Irina Bara - Darja Semenistaja, potrivit organizatorilor.

Partida zilei va fi totuși partida de la ora 15, duelul românesc dintre Jaquelin Cristian, favorita numărul 3 și Andreea Mitu (309 WTA).

Anca Todoni, surpriza turneului de la București

Jucătoare de numai 18 ani, românca Anca Todoni s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului Țiriac Foundation Trophy, după ce a învins-o surprinzător pe a doua favorită, bulgăroaica Viktoria Tomova, cu 4-6, 6-4, 6-1.

Todoni, 281 WTA a reușit prima sa calificare în sferturile unui turneu de asemenea anvergură și totodată prima victorie în fața unei adversare din top 100.

Românca a revenit în setul secund de la 4-2 pentru Tomova (28 ani, 86 WTA) și s-a impus cu 6-4, iar în decisiv a câștigat clar cu 6-1, profitând și de problemele fizice acuzate de bulgăroaică.

E cu siguranță cea mai mare victorie din carieră pentru că e prima cu o jucătoare din top 100. Iau victoria asta ca pe un bonus pentru următoarele meciuri. Mentalul a făcut diferența probabil, pentru că am reușit să stau calmă și să îmi fac jocul până la capăt, iar scorul a ajuns să fie de partea mea”, a spus jucătoarea în vârstă de 18 ani care ocupă acum locul 281 mondial.

Anca Todoni
Anca TodoniFacebook/Anca Todoni

”Mă simt foarte bine aici, am jucat de foarte multe ori la Centrul Național de Tenis. Să joc aici e un avantaj pentru mine pentru că eu cunosc terenul și lumea de aici. Publicul a fost numeros și mă bucur, nu mă așteptam să fie atâția oameni la turul 2. Chiar le mulțumesc mult pentru că m-au ajutat până la final. Acum îmi doresc să fiu într-un progres continuu și îmi spun mereu că limita e cerul”, a adăugat Todoni.