Tennis Tracker: Româncele părăsesc în grup turneul de la București/Cristian o învinge pe Mitu

Ana Bogdan
Ana BogdanProfimedia
Cele mai importante momente din tenis pot fi găsite aici, în Tennis Tracker-ul nostru zilnic.

18:50 – WTA 125 BUCUREȘTI - Jaqueline Cristian s-a calificat în sferturile de finală ale turneului după ce a învins-o pe compatrioata Andreea Mitu cu 6-1, 6-2. Mai multe detalii aici

16:38 - WTA 125 BUCUREȘTI - După Irina Bara și Ana Bogdan și Maria Sara Popa au fost eliminate din turneul de la București. Detalii aici.

15:30 - WTA 125 BUCUREȘTI - Irina Bara părăsește competiția, învinsă în optimi de letona Darja Semenistaja, favorita numărul opt, cu 7-5, 2-6, 7-6 (8-6), după aproape trei ore de joc.

Bara a condus în primul  set cu 5-3, dar nu a reuşit să încheie victorioasă, baltica revenind pentru a închide cu 7-5. În decisiv, Semenistaja a condus cu 5-3, dar Bara a revenit remarcabil şi a ratat două mingi de meci la 6-5. În tiebreak, românca a avut 5-2, iar apoi a ratat alte două mingi de meci, la 6-4, cedând în cele din urmă cu 6-8.

13:00 - WTA 125 BUCUREȘTI - Italianca Sara Errani a trecut fără probleme în două seturi de tânăra de 18 ani, Maria Sara Popa, 701 WTA : 6-4, 6-1

Într-o altă partidă din optimi, Anna Bondar a învins-o pe Marie Benoit din Belgia cu 6-1,6-2 în doar o oră și 10 minute

09:00 - WTA SAN DIEGO - Brazilianca Beatriz Haddad Maia trece de Marta Kostyuk în trei seturi, cu 7-5, 6-7 (3), 6-2 și o va întâlni pe Barbora Krejcikova în sferturi

Reazumatul partidei
Flashscore/WTA

07:00 - WTA 125 BUCUREȘTI - Maria Sara Popa vs. Sara Errani (10:30), Darja Semenistaja vs. Irina Bara (12:00), Ana Bogdan vs. Astra Sharma (întrerupt; 13:30), Jaqueline Cristian vs. Andreea Mitu (15:00)

03:40 - WTA SAN DIEGO - Caroline Garcia, cap de serie numărul 2, s-a calificat în sferturi de finală după ce a învins-o pe Sloane Stephens cu 6-3, 3-6, 6-1.

După ce a salvat o minge de break în primul game din setul al treilea, Garcia a câștigat primele cinci game-uri din decisiv și a obținut a cincea victorie din carieră în fața lui Stephens.

03:00 - WTA SAN DIEGO - Danielle Collins a învins-o pe Jelena Ostapenko  cu 2-6, 6-3, 6-4, miercuri, în turul al doilea al competiției și s-a calificat în sferturi, urmând să o întâlnească pe Caroline Garcia.

Rezumatul partidei

23:30 - ATP DAVIS CUP - Australia câștigă la dublu în întâlnirea cu Marea Britanie, dar britanicii merg mai departe după 2-1 la general.

Victorie de palmares a perechii australiene Matthew Ebden/Max Purcell în fața cuplului britanic Daniel Evans/Neal Skupski cu 7-6, 6-4

Statele Unite, victorie dificilă împotriva Croației , cu 2-1. Meci de dublu pe muchie de cuțit între perechile Ivan Dodig/ Mate Pavic de la croați și americanii Austin Krajicek/ Rajeev Ram, încheiat cu victoria americană 6-7, 7-6, 2-6

23:00 - ATP CUPA DAVIS - Cehia învinge categoric Spania, lipsită de aportul fostului număr 1 mondial, Carlos Alcaraz, cu 3-0.

Tomas Machac a trecut fără probleme de Bernabe Zapata Miralles cu 6-4 6-4, iar Jiri Lehecka a dublat avantajul cehilor, învingându-l pe Alejandro Davidovich Fokina cu 7-6(5) 7-5.

În meciul decisiv, echipa Alejandro Davidovich Fokina/Marcel Granollers a fost învinsă de perechea cehă Jakub Mensik/Adam Pavlasek 7-5, 6-7, 4-6

Primele două echipe din fiecare dintre cele patru grupe vor avansa în fazele eliminatorii de la Malaga, care vor avea loc în noiembrie.