Leylah Fernandez aduce victoria Canadei cu Spania la Cupa Billie Jean King

Leylah Fernandez din Canada este felicitată de căpitanul Heidi El Tabakh pentru că a învins-o pe Sara Sorribes din SpaniaAFP
Canada a învins Spania în prima întâlnirede la turneul final al competiției feminine de tenis pe echipe Billie Jean King Cup, găzduit de Sevilla.

Canada e mai pregătită ca oricând să câștige Billie Jean King Cup, o competiție feminină similară cu Davis Cup în cazul băieților.

Noua senzație a tenisului canadian, Leylah Fernandez alături de carismatica Eugenie Bouchard dar și de Gabriela Dabrowski sau Marina Stakusic au avut un start ideal, învingând Spania chiar la ea acasă, la Sevilla.

Cele două fac parte din Grupa C a competiției. Canada a dispus categoric de Spania cu 3-0.

Întâlnirea a început cu o surpriză de proporții: Marina Stakusic, abia numărul 258 mondial a reuşit să câştige duelul cu o adversară mult mai bine clasată, Rebeka Masarova, 65 WTA, cu un sec 6-3, 6-1.

Apoi a intrat în scenă tânăra speranță Leylah Fernandez, 35 WTA, care a reuşit să aducă victoria la capătul unui meci disputat cu Sara Sorribes Tormo, pe care a depăşit-o cu 7-6, 7-6.

La dublu, Eugenie Bouchard şi Gabriela Dabrowski s-au impus cu 6-3, 7-5 în fața perechii Rebeka Masarova/Sara Sorribes Tormo și Canada așteaptă acum întâlnirea cu Polonia.

Câştigătoarele grupelor se califică în semifinalele competiției.