Jucătoarea în vârstă de 19 ani care s-a calificat pentru prima dată în sferturile de finală ale Australian Open

Coco Gauff merge în sferturile de finală ale AO
Coco Gauff merge în sferturile de finală ale AOProfimedia
Coco Gauff, a patra favorită, s-a calificat pentru prima dată în sferturile de finală ale Australian Open, duminică, după o victorie cu 6-1, 6-2 în fața polonezei Magdalena Frech.

Campioana de la US Open, care încă nu a cedat niciun set la turneul major de la Melbourne Park în acest an, a făcut break în primul game și a scos-o pe Frech de tot din ritm.

În timp ce marele australian Rod Laver privea din public, Gauff a încheiat meciul într-o oră și cinci minute, asigurându-și un loc în optimi, acolo undeva o va înfrunata pe ucraineanca Marta Kostyuk, care nu este cap de serie.

"Nu există un teren mai bun în Australia decât Rod Laver Arena și a fost o onoare să joc în fața voastră. Vă mulțumesc că ați venit la acest meci", a declarat jucătoarea în vârstă de 19 ani.

"Din fericire, când am observat că a venit, eram foarte bine dispusă, așa că nu am avut prea multe emoții. Voi aplaudați, iar eu eram mă gândeam: 'știu că sunt pentru noi', apoi am văzut ecranul... Sunt o mulțime de legende în loja de acolo", a declarat Gauff, cu privire la legenda Rod Laver.

Gauff, care și-a apărat cu succes titlul de la Auckland înainte de primul Grand Slam al anului, a făcut un meci foarte bun împotriva polonezei.