Arina Sabalenka şi Coco Gauff, calificate în optimile de finală la Australian Open

Arina Sabalenka a trecut de Tsurenko, Gauff a învins-o pe Parks
Arina Sabalenka a trecut de Tsurenko, Gauff a învins-o pe ParksProfimedia
Jucătoarea belarusă de tenis Arina Sabalenka, deținătoarea trofeului şi favorita numărul 2 a turneului Australian Open, a învins-o fără drept de apel, cu 6-0, 6-0, pe ucraineanca Lesia Țurenko şi s-a calificat în optimile de finală ale competiției de Mare Şlem de la Melbourne, la capătul unui meci care a durat doar 52 de minute.

Sabalenka nu a pierdut niciun set de la debutul turneului de la antipozi, cedând doar şase ghemuri până acum. Ea o va înfrunta în turul următor pe americanca Amanda Anisimova, care a dispus la rândul ei, 7-5, 6-4, de spaniola Paula Badosa.

Publicul prezent vineri în tribunele arenei Rod Laver a asistat la un adevărat asediu al campioanei en titre asupra adversarei sale, cap de serie numărul 28 la Melbourne, are făcuse un joc bun în turul precedent, câştigat în două seturi în fața spaniolei Rebeka Masarova.

Arina Sabalenka este prima jucătoare care obține zece victorii consecutive la Australian Open, după americanca Serena Williams, care a reuşit această performanță între 2017 şi 2019.

O altă favorită, americanca Coco Gauff (nr. 4), a acces la rândul ei în optimile de finală după ce a expediat-o în două seturi, 6-0, 6-2, pe compatrioata sa Alyicia Parks, în 61 de minute de joc.

Gauff (19 ani) este neînvinsă de la debutul sezonului 2024, cu 8 victorii în tot atâtea partide (şi-a apărat titlul luna aceasta la Auckland) şi a ajuns la 10 meciuri consecutive câştigate în Marele Şlem, după ce a triumfat anul trecut la US Open.

Reprezentanta Statelor Unite, care a egalat cu această ocazie cea mai bună performanță a sa la Australian Open, unde a atins optimile de finală în 2020 şi 2023, o va avea ca adversară în meciul următor pe poloneza Magdalena Frech sau pe rusoaica Anastasia Zaharova, venită din calificări.

Remarcabilă şi victoria reuşită de tânăra rusoaică Mirra Andreeva (16 ani), care a trecut de Diane Parry cu 1-6, 6-1, 7-6 (10/5), după ce franțuzoaica a condus cu 4-1 în decisiv, ratând şi o minge de meci la 5-3.