De la Swiatek la Răducanu: Cinci jucătoare de urmărit la Australian Open

Iga Swiatek, marea favorită la Australian Open
Iga Swiatek, marea favorită la Australian OpenProfimedia
Iga Swiatek este marea favorită la Australian Open, turneu care va începe duminică, dar fostele campioane Aryna Sabalenka și Naomi Osaks i-ar putea pune probleme.

AFP Sport evidențiază cinci jucătoare de urmărit atunci când primul Grand Slam al anului va începe.

Iga Swiatek

Numărul unu mondial este de patru ori campioană de Grand Slam, dar nu a trecut niciodată de semifinale la Melbourne Park.

Jucătoarea poloneză a revenit în vârful clasamentului după ce a câștigat primul său trofeu WTA Finals în noiembrie.

Ea s-a bucurat de un sezon stelar în 2022, înregistrând 37 de victorii consecutive, dar anul trecut s-a clătinat, iar cele 75 de săptămâni în care a fost numărul unu s-au încheiat în septembrie.

Swiatek, în vârstă de 22 de ani, a pierdut apoi doar un singur meci și a încheiat anul în forță. Ea a continuat reușind să câștige toate cele cinci meciuri de simplu la United Cup săptămâna trecută.

Aryna Sabalenka

Campioana de la Australian Open 2023 părea că va termina anul pe primul loc în clasamentul mondial până când Swiatek a depășit-o, câștigând finala turneului WTA.

Jucătoarea belarusă, care a reușit să revină și să o învingă Elena Rybakina în finala de acum 12 luni, s-a lăudat anul trecut cu un palmares excelent la turneele majore.

Ea a ajuns în semifinale la Paris și la Wimbledon înainte de a pierde în fața lui Coco Gauff în finala US Open.

La doar 25 de ani, Sabalenka a fost prima jucătoare, de la Serena Williams în 2016, care a ajuns cel puțin în semifinale la toate cele patru Slamuri într-un singur sezon.

Sabalenka a ajuns în finala turneului Brisbane International de săptămâna trecută, pierzând în fața lui Rîbakina.

Elena Rîbakina

Kazahaka de origine rusă a fost foarte aproape, în urmă cu un an, să câștige Australian Open, dar a pierdut în fața Sabalenkăi în trei seturi.

Numărul trei mondial a început anul în forță, cedând doar trei game-uri și reușind să o învingă pe Sabalenka în finala de la Brisbane, unde a pierdut doar 15 game-uri în cinci meciuri.

Naomi Osaka

Favorita fanilor japonezi știe cum să se descurce pe Melbourne Park, ridicând Cupa Memorial Daphne Akhurst în 2019 și 2021, dar este de nerecunoscut anul acesta.

Fostul număr unu mondial a recunoscut că aproape a renunțat la tenis, dar acum s-a îndrăgostit din nou de acest sport.

Jucătoarea în vârstă de 26 de ani s-a retras în septembrie 2022, invocând probleme de sănătate mintală. Ea a născut-o pe Shai și a spus că nu a urmărit niciun meci de tenis până la Wimbledon de anul trecut.

Osaka nu va fi cap de serie, după ce a coborât pe locul 833 în lume, dar nicio jucătoare de top nu va dori să o înfrunte în primul tur.

Emma Răducanu

Britanica Emma Răducanu a uimit lumea tenisului atunci când a câștigat US Open în 2021, din calificări. Ea a mai ajuns doar cu o singură altă ocazie în turul al patrulea la un Grand Slam.

Jucătoarea în vârstă de 21 de ani a coborât pe locul 299 în lume după o pauză de opt luni din cauza unor accidentări la gleznă și încheietura mâinii.

Răducanu, care are un profil ridicat în ciuda lipsei sale relative de succes, a învins-o pe ucraineanca Elina Svitolina în trei seturi în turul doi la Auckland săptămâna trecută.