Semifinală de vis la Melbourne! Jannik Sinner îl va înfrunta pe Novak Djokovic

Semifinală de vis la Melbourne! Jannik Sinner îl va înfrunta pe Novak DjokovicProfimedia
Tenismanul italian Jannik Sinner, numărul 4 mondial, va fi adversarul lui Novak Djokovic în semifinale la Australian Open după ce a trecut marți, în sferturi, de rusul Andrei Rublev în trei seturi, 6-4, 7-6 (7/5), 6-3.

Jannik Sinner s-a impus după două ore şi 41 de minute de joc în duelul cu Andrei Rublev, care este cu un loc mai jos ca el în ierarhia internațională. Sinner, în vârstă de 22 de ani, nu a pierdut niciun set la actuala ediție a Openului Australiei. Rublev a fost învins în toate cele zece meciuri pe care le-a disputat în sferturi de finală la turneele de Mare Şlem.

Italianul va lupta pentru un loc în finală cu Novak Djokovic, liderul mondial, care l-a eliminat marți pe americanul Taylor Fritz (12 ATP), 7-6 (7/3), 4-6, 6-2, 6-3.

Pentru Sinner va fi a doua semifinală de Mare Şlem după cea de anul trecut de la Wimbledon, în care a cedat chiar în fața sârbului.

Sinner este singurul jucător care l-a învins pe Djokovic în partea a doua a sezonului 2023, după turneul de la Wimbledon. El a reuşit acest lucru chiar de două ori, la Turneul Campionilor (în faza grupelor) şi în Cupa Davis.