Novak Djokovic, în semifinale la Australian Open după un meci dificil cu Taylor Fritz

Novak Djokovic
Novak DjokovicProfimedia
​Novak Djokovic s-a întrebuințat serios împotriva americanului Taylor Fritz. Primele două seturi ale partidei au fost echilibrate, dar sârbul a jucat din ce în ce mai bine și a obținut calificarea în penultimul act al competiției de la Melbourne, scor 7-6, 4-6, 6-2, 6-3.

Începutul a fost promițător pentru Taylor Fritz , locul 12 ATP.

Americanul a condus cu 6-5 și 40-15, dar a ratat ambele mingi de set și Novak Djokovic și-a adjudecat prima manșă la tiebreak, scor 7-3.

Nole a pierdut un game pe serviciul său în debutul setului secund, iar Taylor a egalat situația la seturi.

A fost 6-4 pentru american, după mai multe lovituri câștigătoare reușite cu reverul.

Novak Djokovic a trecut apoi la conducere autoritar după primul său break din această partidă la începutul celui de-al treilea set.

Acesta a fost și momentul în care sârbul s-a desprins de adversar.

Până la finalul setului, Nole a mai pierdut doar două puncte cu serviciul și a încheiat cu 6-2.

Liderul clasamentului ATP a fost primul care s-a impus la retur și în al patrulea set, Fritz a recuperat rapid breakul, dar Nole a forțat din nou și a închis partida cu serviciul, scor 6-3.

Djokovic se va duela pentru un loc în marea finală cu învingătorul dintre Jannik Sinner (4 ATP) și Andrey Rublev (5 ATP).

În vârstă de 36 de ani, Novak deține recordul de titluri câștigate la Melbourne: 10 (la edițiile din 2008, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016, 2019, 2020, 2021 și 2023).

Nole a ajuns la 33 de victorii consecutive la Australian Open. Doar Monica Seles a mai reușit o asemenea performanță la Melbourne.

De asemenea, Nole a mai atins o bornă. Este al doilea jucător, după Roger Federer, care înregistrează 700 de victorii pe suprafață hard în ATP, în Era Open.