Șase finale memorabile de Grand Slam din cariera lui Rafael Nadal

Campion: Rafael Nadal după ce a câștigat titlul de la Roland Garros 2022
Campion: Rafael Nadal după ce a câștigat titlul de la Roland Garros 2022AFP
Rafael Nadal s-a retras joi de la Roland Garros și a anunțat că 2024 va fi probabil ultimul său sezon în tenis, după o carieră care i-a adus 22 de titluri de Grand Slam.

Iată șase dintre cele mai mari finale de Slam ale spaniolului:

Roland Garros 2005

Nadal l-a învins pe Mariano Puerta cu 6-7(6), 6-3, 6-1, 7-5

Cea care a început totul.

Nadal a venit ca un stângaci în vârstă de 18 ani, în plină ascensiune, cu un forehand uriaș și așteptări pe măsură.

A câștigat toate cele trei turnee de pregătire pe zgură, la Monte Carlo, Barcelona și Roma, iar în jurul lui Nadal se simțea un zumzet în timp ce intra pe teren în tricou fără mâneci, dând târcoale ca un tânăr matador.

A trecut cu brio de Richard Gasquet, Sebastien Grosjean și David Ferrer.

Dar adevăratul test a venit în semifinala împotriva numărului unu mondial, Roger Federer. Cei doi nu se întâlniseră niciodată pe zgură.

Nadal a împlinit 19 ani și a câștigat cu 6-3, 4-6, 6-4, 6-3.

Puțin cunoscutul argentinian Puerta, aflat pe locul 37, a fost învins într-o finală în patru seturi, iar Nadal nu avea să mai piardă un alt meci pe zgura de la Paris până în 2009.

Wimbledon 2008

Nadal l-a învins pe Federer cu 6-4, 6-4, 6-7(5), 6-7(8), 9-7

Un meci care este amintit pe scară largă ca fiind unul dintre cele mai bune meciuri de tenis din toate timpurile, i-a revenit lui Nadal după patru ore și 48 de minute de acțiune incredibile.

Programată să înceapă la ora 14:00, finala a început cu întârziere din cauza ploii, a avut alte două amânări din cauza ploii și s-a încheiat pe o lumină atât de proastă încât sistemul de verificare a liniilor Hawk-Eye a încetat să mai funcționeze.

Federer a recuperat un deficit de două seturi și a salvat două mingi de meci în setul al patrulea pentru a ajunge în decisiv.

Calitatea tenisului a fost de un nivel cum nu s-a mai văzut până când Federer a greșit în cele din urmă, lovind fileul la ora locală 21.21 pentru a-i oferi lui Nadal, care s-a aruncat pe spate pe iarbă de ușurare, primul său triumf la Wimbledon.

Openul Australiei 2009

Nadal l-a învins pe Federer cu 7-5, 3-6, 7-6(3), 3-6, 6-2

Nadal s-a impus din nou în fața lui Federer, de data aceasta într-un meci palpitant de cinci seturi și patru ore și jumătate.

În mod incredibil, meciul a început la mai puțin de 24 de ore după ce Nadal jucase cinci ore și 14 minute pentru a-l învinge pe compatriotul său Fernando Verdasco într-o semifinală de cinci seturi.

Incredibila performanță de recuperare și rezistență a lui Nadal l-a obligat pe Federer să amâne momentul egalării recordului de atunci al lui Pete Sampras, de 14 titluri de Grand Slam, și i-a oferit lui Nadal și primul său Australian Open.

Openul Australiei 2012

Nadal a pierdut în fața lui Djokovic cu 5-7, 6-4, 6-2, 6-7(5), 7-5

Una dintre cele patru înfrângeri în finala Australian Open pentru Nadal, dar o adevărată epopee care va rămâne pentru totdeauna întipărită în memorie.

Meciul a fost testul suprem de rezistență și îndemânare, așa cum s-a desfășurat pe parcursul a cinci ore și 53 de minute de tenis de cea mai bună calitate între Djokovic, numărul unu mondial, și Nadal, al doilea clasat.

Când s-a încheiat în cele din urmă, luni la ora locală 1.37 - cea mai lungă finală de Grand Slam din istorie - ambii jucători erau aproape căzuți din picioare.

Cei doi au schimbat lovituri brutale toată noaptea - un raliu de 31 de lovituri, care a consumat energie, l-a făcut pe Djokovic să cadă la final, iar pe Nadal să se prăbușească pe margine.

"Acesta a fost un meci foarte special", a declarat Nadal. "Nu pentru că am pierdut, nu, ci pentru modul în care am jucat".

În timpul prezentării trofeului, ambii jucători au fost nevoiți să se așeze. Erau complet epuizați.

2013 US Open

Nadal l-a învins pe Djokovic cu 6-2, 3-6, 6-4, 6-1

Nadal a avut șapte luni de pauză pentru a-și odihni genunchii accidentați, ratând US Open 2012 și Australian Open 2013. Dar a luat cu asalt lumea tenisului la revenirea sa.

Spaniolul a câștigat 60 din 64 de meciuri, dintre care 22 pe terenuri dure, despre care se credea că nu îl favorizează pe "Regele de pe zgură", a obținut 10 titluri, dintre care două de Grand Slam (Roland Garros, US Open) și a înregistrat a șasea victorie în fața lui Djokovic în șapte meciuri.

Din nou, calitatea tenisului a fost una de vis.

Un raliu a durat 54 de lovituri - cu 20 mai mult decât oricare altul din turneu -, Nadal câștigând în trei ore și 21 de minute de acțiune palpitantă.

Australian Open 2022

Nadal l-a învins pe Daniil Medvedev cu 2-6, 6-7(5), 6-4, 6-4, 7-5

Nadal, în vârstă de 35 de ani, și-a adjudecat al 21-lea titlu de Slam cu o revenire uimitoare în fața lui Medvedev.

El a devenit primul jucător din era Open care a câștigat Australian Open după ce a fost condus cu două seturi și a salvat trei mingi de break în setul al treilea.

Medvedev a declarat că performanța lui Nadal a fost "ireală" după ce a ieșit al doilea într-un meci epuizant care a durat cinci ore și 24 de minute.

A fost pentru a doua oară când Nadal l-a învins pe Medvedev într-o finală majoră, după ce s-a impus într-o altă epopee de cinci seturi în 2019, la New York.