Performanță monumentală a lui Arthur Cazaux, care l-a învins în patru seturi pe Holger Rune

CE ISPRAVĂ!
CE ISPRAVĂ!AFP
În fața unui jucător din top 10 mondial, Arthur Cazaux a fost șeful pe teren, dominând meciul pentru a obține o victorie de prestigiu. Francezul a reușit o adevărată performanță în fața lui Holger Rune, dezvăluindu-se lumii tenisului.

Holger Rune era favorit incontestabil în meciul din turul doi. Membru al Top 10, danezul nu avea cum să fie deranjat de Arthur Cazaux. Francezul, clasat în afara Top 100, fusese invitat de către organizatori, iar cu o zi înainte câștigase primul său meci de Grand Slam din carieră. Doar că...

Cu excepția faptului că francezul a aplicat un plan de joc simplu la începutul meciului: un serviciu puternic și lovituri de drop perfect controlate. Cum danezul a făcut exact același lucru, a venit timpul pentru tiebreak, pe care francezul l-a câștigat fiind mult mai agresiv și mai consistent. Prima lovitură a fost urmată de o a doua pentru Rune, care a fost uimit și și-a pierdut serviciul la începutul setului secund.

Cazaux a profitat la maximum de avantajul său, bazându-se pe o primă minge de calitate pentru a-și păstra avantajul și nu a trebuit să salveze decât o singură minge de break în tot setul. După o oră și 45 de minute de joc, francezul conducea cu două seturi la zero în fața unui public incredul. Danezul a încercat să repare lucrurile și și-a păstrat cumpătul în setul al treilea.

Șansa a venit atunci când francezul a servit pentru a rămâne în setul al treilea. Cazaux a început să dea semne de nervozitate, servind mai puțin bine, iar pedeapsa a fost imediată, el cedând setul. Tocmai când era de așteptat să se prăbușească, el s-a ridicat instantaneu din cenușă și s-a desprins imediat de rivalul său. A ratat chiar și un dublu break, dar a rămas solid în joc și a ieșit învingător la momentul potrivit.

Acum trebuia să facă partea cea mai grea: să termine. Francezul salvează o minge de break la 4-3 și îl împinge pe Rune să servească pentru a rămâne în meci. Sub presiune, danezul cedează o minge de meci, ceea ce este suficient. Arthur Cazaux s-a impus cu 7-6(4), 6-4, 4-6, 6-3 și a reușit o mare performanță, primul său succes major. Probabil că nu va fi ultimul, dar între timp, francezul a șocat astăzi lumea tenisului.