Carlos Alcaraz își ia revanșa în fața lui Sonego și este în turul 3 la Melbourne

Carlos Alcaraz
Carlos AlcarazAFP
Dublul campion de Grand Slam, Carlos Alcaraz, și-a asigurat prezența în turul trei la Australian Open după o victorie muncită cu 6-4, 6-7, 6-3, 7-6 în fața italianului Lorenzo Sonego.

Spaniolul Carlos Alcaraz a avut parte de o partidă dificilă în compania italianului Lorenzo Sonego.

Al doilea favorit de la Australian Open 2024 a pierdut un set și a avut nevoie de trei ore și jumătate pentru a obține calificarea în turul al treilea.

Este primul set pierdut de Alcaraz în acest sezon la Australian Open.

Alcaraz și-a adjudecat primul set cu un singur break. A fost 6-4 pentru iberic.

Al doilea set a fost unul echilibrat: Alcaraz a stat mai bine la capitolul lovituri câștigătoare (12-9) și a comis mai puține erori neforțate (6-15), dar a cedat în tiebreak, scor 7-3 pentru Sonego.

Carlos Alcaraz a început perfect cel de-al treilea set (a condus cu 3-0) și nu a mai putut fi prins din urmă de adversar.

Al patrulea set, cel care a decis partida, a fost de asemenea extrem de echilibart și s-a ajuns  din nou la tiebreak, dar spaniolul s-a dezlănșuit pe final și a câștigat cu 7-3.

Alcaraz și-a luat revanșa

Alcaraz a egalat situația în meciurile directe cu Sonego.

Italianul câștigase la Cincinnati 2021, scor 6-3, 7-6.

Carlos și-a egalat cel mai bun rezultat de la Melbourne. El a mai ajuns în turul trei la ediția din 2022.

În turul al treilea de la Australian Open 2024, Carlos Alcaraz va juca cu învingătorul meciului dintre chinezul Juncheng Shang (140 ATP) și indianul Sumit Nagal (137 ATP).