Coco Gauff ajunge în sferturi la Auckland, Jelena Ostapenko, criză de nervi la Brisbane

Coco Gauff țintește un al doilea titlu de Grand Slam în 2024
Coco Gauff țintește un al doilea titlu de Grand Slam în 2024Reuters
Gauff, campioana de la US Open, a trecut cu 6-3, 6-0 de Brenda Fruhvirtova, joi, la Auckland Classic, pregătindu-se pentru un sfert de finală împotriva Varvarei Gracheva în turneul de pregătire pentru Australian Open.

Americanca, campioana în exercițiu, a câștigat al șaptelea meci consecutiv la Auckland și încă nu a cedat niciun set în prima săptămână a sezonului 2024.

Brenda Fruhvirtova (16 ani), a egalat-o pe Gauff la 3 în primul set, dar odată ce americanca a preluat din nou  avantajul, nu i-a mai dat nicio șansă cehoaicei.

În setul doi, Coco Gauff a luat rapid un avans de 5-0 și, deși s-a confruntat cu două mingi de break când servea pentru meci, a reușit să le salveze pe ambele și să câștige prima sa întâlnire din carieră cu cehoaica.

Gauff a început anul 2023 cu un titlu la Auckland și vrea să facă același lucru la debutul din 2024, eliminând-o pe cehoaica venită din calificări în 70 de minute pe Stadium Court.

"Fruhvirtova a început să joace foarte bine, dar eu am reușit să-mi ridic nivelul", a declarat Gauff. "Cred că am servit bine și m-am descurcat mai bine la retururi, și cred că am jucat un meci grozav astăzi".

Ostapenko, în sferturi la Brisbane

La Brisbane International, un alt eveniment de pregătire pentru turneul de Grand Slam de la Melbourne Park, care se va desfășura în perioada 14-28 ianuarie, fosta campioană de la Roland Garros Jelena Ostapenko a învins-o pe Karolina Pliskova cu 6-2, 4-6, 6-3 și s-a calificat în sferturi.

Letona Ostapenko, care o va întâlni pe Victoria Azarenka, fostul număr unu mondial, pentru un loc în optimi, a trecut rapid de primul set, dar a părut frustrată, deoarece Pliskova a ripostat pentru a-l câștiga pe al doilea.

După ce a servit 16 aşi contra lui Naomi Osaka, în turul anterior, Karolina Pliskova a reuşit 18 servicii direct câştigătoare în confruntarea cu Ostapenko.

Nu a fost suficient pentru victorie, fosta câştigătoare de la Roland Garros replicând cu nu mai puţin de 53 de lovituri direct câştigătoare şi impunându-se cu 6-2, 4-6, 6-3.

În ciuda faptului că a jucat din nou la un nivel foarte înalt, sportiva baltică a avut un alt moment în care și-a ieșit din minți în setul secund, când şi-a pierdut cumpătul, după ce adversara a revenit în meci.

"Devin nebună când ratez puncte importante şi sunt foarte nervoasă pe mine însămi. Sunt o luptătoare şi îmi doresc să joc aproape de perfecţiune. Ştiu însă că nimic nu e perfect, dar asta sunt", a declarat Ostapenko.