Alexandrova o învinge pe Rybakina și o va întâlni pe Ostapenko în semifinale la Adelaide

Ekaterina Alexandrova
Ekaterina AlexandrovaProfimedia
Elena Rybakina, vicecampioana de la Australian Open, a suferit o înfrângere umilitoare înaintea primului turneu de Grand Slam al anului. Numărul trei mondial a fost învinsă cu 6-3, 6-3 de Ekaterina Alexandrova în sferturile de finală ale turneului internațional de la Adelaide.

Ekaterina Alexandrova - Elena Rybakina 6-3, 6-3

Kazahaka Rybakina a învins-o pe campioana de la Melbourne Park, Aryna Sabalenka, în finala de duminică de la Brisbane, dar a fost departe de acea formă în fața numărului 21 mondial, Alexandrova, care a reușit o a doua victorie în patru dispute directe.

Principala favorită a fost condusă cu 4-0, după un început de meci cu multe erori, înainte de a reveni cu lovituri puternice, dar Alexandrova, care a contraatacat, a rezistat și a făcut din nou break pentru a câștiga primul set.

Rybakina, care o întâlnește pe Karolina Pliskova în prima sa confruntare de la Australian Open din 14-28 ianuarie, a fost condusă și în setul următor și a reușit o nouă revenire înainte ca Alexandrova să revină de la 0-40 la 5-3 și să obțină victoria.

Alexandrova o va întâlni în semifinale pe fostul număr cinci mondial Jelena Ostapenko, care trecut cu 7-5, 6-3 de Marta Kostyuk.

"A fost un meci greu, dar în cele din urmă am câștigat în două seturi. Am reușit", a declarat Ostapenko.

"Simt că am lovit bine mingea. Chiar și în primul set, când a fost 5-2 la 5-5, încă îmi făceam jocul meu și apoi, la final, l-am găsit. Mă bucur că am trecut".

Jessica Pegula, a doua favorită, a trecut de Anastasia Pavlyuchenkova cu 6-7, 7-5, 6-4 și a stabilit o confruntare cu Daria Kasatkina.