Sorana Cîrstea, învinsă fără drept de apel la Abu Dhabi. A pierdut 11 game-uri la rând

Sorana Cîrstea, învinsă fără drept de apel la Abu Dhabi
Sorana Cîrstea, învinsă fără drept de apel la Abu DhabiAFP
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă fără drept de apel de rusoaica Daria Kasatkina, cu 6-2, 6-0, vineri, în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Abu Dhabi (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 922.573 de dolari.

Cîrstea (33 ani, 26 WTA) s-a înclinat după o oră şi 14 minute.

Românca a avut 1-0 şi 2-1, dar apoi nu a mai reuşit să câştige niciun ghem, Kasatkina (26 ani, 14 WTA) luând 11 la rând.

Cîrstea şi Kasatkina erau la egalitate în meciurile directe, 1-1, după ce rusoaica s-a impus în 2018, în turul secund la Madrid, cu 6-3, 6-1, iar Sorana a învins în 2021, în turul al treilea la Roland Garros, cu 6-3, 6-2.

Cîrstea s-a ales cu un cec de 24.910 dolari şi 108 puncte WTA.

Kazaha Elena Rybakina (5 WTA), principala favorită, s-a calificat vineri în semifinale, după ce a trecut în două seturi, 6-1, 6-4, de Cristina Bucşa (74 WTA), jucătoare născută la Chişinău, dar care reprezintă Spania.

Rybakina s-a impus lejer, după o partidă de doar o oră şi 5 minute, şi va juca în penultimul act împotriva rusoaicei Liudmila Samsonova (15 WTA, favorită nr. 8), victorioasă cu 7-5, 6-4 în fața cehoaicei Barbora Krejcikova, a patra favorită.

În alt meci, brazilianca Beatriz Haddad Maia (cap de serie numărul 6) a învins-o în sferturi pe tunisianca Ons Jabeur, a doua favorită. cu 6-3, 6-4.