Kasatkina trece de Haddad Maia și ajunge în finala de la Abu Dhabi

Daria Kasatkina în acțiune
Daria Kasatkina în acțiuneReuters
Daria Kasatkina (26 de ani), a șaptea favorită, a trecut peste o criză de nervi la mijlocul meciului și s-a calificat în a doua sa finală a sezonului, după ce a învins-o cu 6-3, 4-6, 7-6 pe Beatriz Haddad Maia (27 de ani), într-o dispută captivantă, sâmbătă, la Abu Dhabi Open.

Kasatkina, care caută primul său titlu al anului, urmează să o înfrunte pe Elena Rybakina, principala favorită din Kazahstan, sau pe rusoaica Liudmila Samsonova, a opta favorită, care se întâlnesc în cealaltă semifinală, mai târziu, pe Stadium Court.

"Beatriz este o luptătoare uriașă, una dintre cele mai mari din circuit. Nivelul ei de a da totul pe teren este pur și simplu incredibil. Ea nu mi-a oferit nimic pe gratis. A trebuit să câștig asta de una singură", a declarat Kasatkina după un set final de 83 de minute.

"Foarte fericită și un pic epuizată, dar a fost un meci grozav și sper că toată lumea s-a bucurat".

Rusoaica și-a pierdut serviciul de două ori în setul inaugural, dar a profitat din plin de dificultățile adversarei sale, a șasea favorită, pentru a face break de patru ori și a smulge avantajul devreme în meci.

Dar Haddad Maia și-a regăsit ritmul și a condus cu 4-2 în setul următor, înainte ca Kasatkina, vicecampioana de la Adelaide, să irosească oportunitatea de a egala și să-i permită acesteia să ducă disputa în decisiv.

Break-urile au continuat să curgă în setul final, în care schimburile de mingi păreau interminabile, dar Kasatkina și-a ridicat nivelul de joc în tiebreak pentru a obține prima victorie în fața lui Haddad Maia în cea de-a treia întâlnire.