Cîrstea, în sferturi la Abu Dhabi după o victorie categorică în fața Mariei Sakkari

Sorana Cîrstea
Sorana CîrsteaProfimedia
Sorana Cîrstea (26 WTA) a dispus în două seturi de Maria Sakkari (9 WTA), scor 6-2, 6-1, în optimile de finală ale turneului de la Abu Dhabi (Emiratele Arabe Unite).

Sorana Cîrstea - Maria Sakkari 6-2, 6-1

Sportiva din România a dominat partida de la un capăt la altul și s-a impus după aproximativ o oră și 17 minute.

Startul de partidă din Emiratele Arabe Unite a fost unui dificil pentru Sakkari, care a pierdut primul game încă de la primul său serviciu. De partea cealaltă, Cîrstea nu a pierdut niciun game când s-a aflat la serviciu pe parcursul întregii partide.

Românca a reușit în total 5 break-uri în fața adversarei, care nu a început bine nici în setul secund, cedând din nou atunci când s-a aflat la serviciu. Un singur game a reușit să câștige sportiva elenă în setul decisiv.

În faza sferturilor de finală, Cîrstea o va întâlni pe rusoaica Daria Kasatkina (14 WTA).