Sorana Cîrstea, prima victorie după 5 luni. Românca a învins o câștigătoare a Turneului Campioanelor

Sorana Cîrstea
Sorana CîrsteaAFP
Sorana Cîrstea a reușit să pună capăt seriei de șapte înfrângeri consecutive și s-a calificat în optimile turneului „WTA 500” de la Abu Dhabi, după ce a învins-o în trei seturi pe Caroline Garcia.

Românca a pierdut primul set, dar a câștigat în decisiv scor 6-7, 6-4, 6-4, după o partidă de aproape trei ore.

În turul următor al competiției ea se va întâlni cu favorita numărul 3, Maria Sakkari.

Cîrstea a început mai bine partida și a condus cu 4-1, dar Garcia (21 WTA) a recuperat break-ul, a salvat două mingi de set la 6-5 pentru româncă și a avut câștig de cauză în tiebreak, încheiat cu 7-4.

Sorana a rezistat eroic într-un moment foarte important (la 5-4), a salvat 6 mingi de rebreak ale adversarei și și-a adjudecat al doilea set cu 6-4.

Cîrstea s-a impus la retur în chiar primul game din setul decisiv, iar apoi a mai cedat doar trei puncte în game-urile de serviciu.