Super-gol reușit de Burcă în Arabia Saudită, dar Tătărușanu iese învingător din duelul direct

Andrei Burcă după golul marcat cu Abha
Andrei Burcă după golul marcat cu AbhaSaudi Premier League Twitter
Andrei Burcă a marcat un super gol în prima ligă din Arabia Saudită, dar echipa sa, Al Akhdoud, a trebuit să se recunoască învinsă de Abha, care l-a avut în poartă pe Ciprian Tătărușanu, scor 3-2.

Gazdele au deschis scorul în minutul 20 prin Krychowiak, dar Burcă a restabilit egalitatea cu o execuție de zile mari, care i-a făcut pe comentatorii arabi să exulte.

Fundașii de la Abha au respins greșit un balon, mingea a ajuns la Burcă, iar fundașul a expediat un trasor în vinclul porții lui Tătărușanu.

Este a treia reușită din acest sezon pentru jucătorul român, care este și golgheterul lui Al Akhdoud.

Oaspeții, de la care a lipsit Florin Tănase, suspendat, au condus la pauză, dar Abha a întors scorul în partea a doua, grație unui autogol și a unei reușite a lui Toko Ekambi