Francesco Bagnaia a obținut pole position-ul în calificările Marelui Premiu al Germaniei.

Bagnaia conduce în clasamentul campionatului mondial
Bagnaia conduce în clasamentul campionatului mondialProfimedia
Campionul mondial în exercițiu al Ducati la MotoGP, Bagnaia, este pe prima poziţie a grilei de start în Marele Premiu al Germaniei după ce a terminat pe primul loc în sesiunea de calificări de sâmbătă, în timp ce Marc Marquez de la Honda a suferit trei căzături.

Bagnaia, care conduce în clasamentul campionatului mondial, a fost cel mai rapid pe o pistă uscată pe Sachsenring cu timpul de 1 minut 21,409 secunde, cu 0,078 secunde înaintea lui Luca Marini de la VR46 Racing - fratele vitreg al marelui pilot de MotoGP Valentino Rossi.

"A fost destul de dificil în această dimineață. Era foarte ușor să comiți greșeli și să pierzi timpi pe tur cu steagurile galbene", a declarat Bagnaia, care a câștigat Marele Premiu al Italiei de săptămâna trecută.

"Sunt mulțumit de munca depusă până acum".

Bagnaia a mai obținut pole position la Sachsenring în 2022.

Jack Miller a completat prima linie, terminând al treilea cel mai rapid pe Red Bull KTM.

"Este super important să avem o calificare bună aici și să fim din nou pe prima linie. Cred că putem face o treabă bună de aici", a declarat Miller.

Jorge Martin și Johann Zarco de la Pramac Racing vor pleca din a doua linie, alături de Marco Bezzecchi, care a încheiat pe locul cinci, deși a căzut în Q2.

Marquez, sextuplul campion mondial de MotoGP de la Honda, a fost al șaptelea, după ce a căzut de pe motocicletă atât în Q1, cât și în Q2. A fost cea mai slabă evoluție a sa în calificările Marelui Premiu al Germaniei, pe care l-a câștigat de opt ori.

Cu toate acestea, cea mai dureroasă dintre accidentările lui Marquez a avut loc vineri, în antrenamentele de vineri, când a fost aruncat în pietriș după ce motocicleta sa a plecat de sub el și s-a izbit de Zarco, aproape tăind motocicleta pilotului de la Pramac Racing în două.

Fratele lui Marquez, Alex (Gresini Racing), a fost chiar în spatele său, pe locul opt, în timp ce Brad Binder de la Red Bull KTM a fost al nouălea, după ce a fost primul în Q1.

Francezul Fabio Quartararo, campionul mondial din 2021, a fost al 12-lea.