A 50-a victorie pentru Verstappen, Sainz la un pas de podium, Alonso abandonează

Verstappen obține victoria în Marele Premiu al Statelor Unite
Verstappen obține victoria în Marele Premiu al Statelor UniteAFP
Marele Premiu al Statelor Unite de la Austin va rămâne în istorie pentru cea de-a 50-a victorie a lui Max Verstappen. Hamilton a încercat până la final să îl bată, dar a trebuit să se mulțumească cu locul doi. Norris, care a condus cursa în prima parte, li s-a alăturat pe podium. Carlos Sainz a fost al patrulea, iar Fernando Alonso a fost nevoit să se retragă de pe locul nouă.

Orice eveniment organizat în Statele Unite trebuie să fie un spectacol. Iar acesta a venit încă de la început pe Circuit of The Americas. Leclerc a pornit din pole position, dar Norris l-a depășit imediat.

Sainz și Verstappen au câștigat, de asemenea, poziții, spaniolul fiind foarte aproape de a-și depăși coechipierul și ar fi ieșit scântei între cei doi, dacă Carlos nu ar fi ridicat piciorul de pe accelerație.

Pozițiile au rămas apoi nemodificate în primele cinci tururi, până când Hamilton și Max au depășit cele două Ferrari. Ritmul ”Căluțului Cabrat” nu a fost suficient de bun pentru podium. În spate, Alonso, care ieșise de la boxe, era al 11-lea! după primele zece tururi, profitând de mișcarea deja vizibilă la boxe. Noul set-up Aston Martin funcționa în sfârșit.

Red Bull, mai inteligentă decât Mercedes

Revenind în față, Verstappen, care se afla pe locul trei, a fost primul care a schimbat pneurile. O lovitură în toată regula asupra lui Hamilton care a funcționat de minune, deoarece Mercedes a reacționat prea târziu. Apoi Norris a intrat pentru a-și proteja prima poziție. Până când toată lumea și-a schimbat pneurile, cel mai afectat, în afară de Lewis, a fost Leclerc, ultimul care a intrat și care a plecat al șaselea, dar pe pneuri hard. O singură oprire pentru el? Un risc prea mare, dar așa a fost.

În timp ce Hamilton se plângea echipei sale de strategia care l-a făcut să piardă locul doi, Verstappen a crescut ritmul pentru ca, chiar la jumătatea cursei, să preia conducerea cu o depășire spectaculoasă a lui Norris.

Al doilea schimb

Cu 20 de tururi înainte de final, caruselul opririlor la boxe s-a repetat din nou, fără schimbări majore în clasament. Max, care se plângea de frânele sale și de faptul că i se vorbea în timp ce le folosea, era încă la mai mult de două secunde în fața lui Norris și la peste cinci secunde în fața lui Hamilton.

Victoria, mai strânsă ca niciodată, i-a revenit lui Verstappen, cu puțin peste o secundă diferență față de inamicul său, un Hamilton care a încercat tot ce a putut, dar căruia i-a lipsit, poate, un tur pentru a-l prinde pe olandez și a împiedica cea de-a 50-a victorie a sa și a 15-a în 2023.