Campionul de Formula 1 Max Verstappen, cel mai rapid în antrenamentele pentru Marele Premiu al SUA

Max Verstappen în timpul antrenamentelor
Max Verstappen în timpul antrenamentelor Reuters
Triplul campion mondial de la Red Bull, Max Verstappen (26 de ani), a fost cel mai rapid în antrenamentele pentru Marele Premiu de Formula 1 al SUA, vineri, în timp ce Charles Leclerc (26 de ani) de la Ferrari a fost al doilea, iar Lewis Hamilton (38 de ani) al treilea pentru Mercedes.

Verstappen, care a câștigat campionatul pentru al treilea an consecutiv la precedenta cursă din Qatar, a parcurs circuitul de la Austin, Circuit of the Americas, cu cel mai bun timp de un minut și 35,912 secunde cu pneuri soft.

Leclerc, de asemenea pe softuri, a fost cu 0,156 mai lent decât pilotul olandez, iar Hamilton, septuplu campion mondial, a fost al treilea, cu o mașină îmbunătățită, și a fost la 0,281 în spate, în urma unei singure sesiuni de antrenamente foarte fierbinți din weekendul de sprint.

Sâmbătă este dedicată calificărilor pentru proba de sprint și cursei de 100 km de sine stătătoare.

"Cu siguranță puteți vedea că este accidentat și că mașinile aleargă destul de greu", a declarat șeful echipei Red Bull, Christian Horner, despre condițiile de pe circuit.

"Piloții nu s-au plâns de asta, cred că se concentrează doar să găsească zonele unde pot alerga cel mai rapid și caută să găsească mai mult ritm."

Verstappen poate obține duminică cea de-a 50-a victorie din carieră și cea de-a 15-a din acest sezon. În plus, ar putea obține a treia victorie consecutivă la Austin.

Red Bull și-a asigurat titlul la constructori și a câștigat 16 din cele 17 curse din acest an.

Mexicanul Sergio Perez a fost al patrulea cel mai rapid pentru Red Bull în această sesiune, Kevin Magnussen de la Haas a fost al cincilea, de asemenea într-o mașină modernizată, iar George Russell al șaselea pentru Mercedes.

Alex Albon a fost al șaptelea cel mai rapid pentru Williams, în fața lui Carlos Sainz de la Ferrari, Nico Hulkenberg de la Haas și Pierre Gasly de la Alpine.

Lando Norris și Oscar Piastri de la McLaren, ambii pe podium în ultimele două curse, nu au folosit pneurile soft și au ocupat locurile 15 și, respectiv, 19 cu pneuri medium.

Aston Martin a evitat, de asemenea, să folosească pneurile soft, Fernando Alonso fiind pe locul 18, cu cel mai bun timp pe pneuri hard, iar Lance Stroll pe ultimul loc, după ce a parcurs doar cinci tururi înainte de a fi eliminat din circuit din cauza unor probleme la frâne.

Australianul Daniel Ricciardo a revenit după accidentare cu AlphaTauri și a fost al 14-lea cel mai rapid.