Southgate nu știe dacă va mai continua cu Anglia. ”Nu iau decizii pe baza emoțiilor”Profimedia
Selecționerul Angliei, Gareth Southgate, a declarat aseară că va lua o decizie în privința viitorului său abia după ce lucurile se vor mai liniști.

Anglia a fost eliminată de Franța, cu 2-1, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial. În minutul 84, căpitanul Angliei, Harry Kane, a ratat un penalty care îi putea trimite pe englezi în prelungiri.

Selecționerul Angliei, Gareth Southgate, a declarat după meci că are nevoie de mai mult timp pentru a se decide în privința a ceea ce va face în continuare.

"De fiecare dată când termini aceste turnee, ai nevoie de timp pentru a lua decizia corectă. Din punct de vedere emoțional, treci prin multe sentimente diferite. Energia de care este nevoie în aceste turnee este enormă. Vreau să iau decizia corectă, oricare ar fi ea, pentru echipă. În trecut, sentimentele mele au fluctuat în perioada imediat următoare turneelor”, a declarat Southgate reporterilor.

Cu toate acestea, selecționerul a declarat că este în continuare mândru de echipa sa după ce a jucat de la egal la egal cu campioana mondială.

"Ei știu cât de aproape au fost, știu că au împins o națiune de top până la capăt. Au avut mai multă posesie, mai multe ocazii de gol, sunt foarte mândru de cum au jucat - nu doar în această seară, ci în tot turneul. Jucătorii tineri s-au afirmat pe scena mondială, am arătat o altă latură a noastră în modul în care am jucat, am dat dovadă de caracter pentru a reveni după ce am fost conduși în seara asta.

Am avut performanțe consistente pe parcursul a trei turnee. În această seară este cel mai bun meci pe care l-am jucat împotriva unei națiuni importante de când sunt la conducerea naționalei, dar nu am reușit să ne descurcăm. În cele din urmă, scorul este cel care contează", a spus el.

Jucătorii Angliei au fost nemulțumiți în mai multe momente ale jocului din cauza unor decizii de arbitraj, dar Southgate a ales să nu le comenteze.

"Am pierdut un meci, nu cred că ar trebui să vorbim despre arbitri. Pot doar să felicit Franța și să le urez succes. Sunt o echipă fantastică. Au niște jucători geniali, iar Didier Deschamps a făcut o treabă minunată. Așa că îi felicit", a mai spus selecționerul englez.

Southgate conduce naționala Angliei din 2016, reușind s-o ducă la Mondialul din 2018 până în semifinale, iar la Europeanul de anul trecut până în finală, unde a pierdut în fața Italiei, la penalty-uri, pe Wembley.