Škriniar, desemnat pentru a patra oară consecutiv cel mai bun fotbalist din Slovacia

Škriniar va juca din vară la Paris Saint-Germain.
Škriniar va juca din vară la Paris Saint-Germain.Profimedia
Apărătorul Milan Škriniar (28 de ani) a devenit pentru a patra oară consecutiv cel mai bun fotbalist din Slovacia. În sondajul tradițional al Asociației Slovace de Fotbal (SFZ) pentru anul 2022, fundașul a ieșit din nou câștigător, primind acest onor în 2019, 2020 și 2021.

Locul al doilea i-a revenit mijlocașului Stanislav Lobotka de la SSC Napoli. El a câștigat totodată și premiul fanilor. Locul al treilea i-a revenit mijlocașului și recordmanului de opt astfel de distincții, Marek Hamsik, care a câștigat titlul în Turcia cu Trabzonspor în sezonul trecut.

Rezultatele celei de-a 30-a ediții a sondajului au fost anunțate luni, în cadrul unui dineu de gală la Hotelul Senec. Jucătorii echipei naționale au fost prezenți la ceremonie și au putut să-și ridice personal premiile cu doar câteva zile înainte de startul meciurilor de calificare pentru Campionatul European din 2024.

Premiul Petr Dubovský pentru cel mai bun fotbalist al Slovaciei sub 21 de ani a fost acordat lui Tomas Suslov de la FC Groningen. Mijlocașul ofensiv în vârstă de 20 de ani și-a apărat astfel premiul pe care îl obținuse și anul trecut. Adrián Kaprálik, de laŠK Žilina, a ocupat locul al doilea, iar locul al treilea a revenit în comun lui Adam Obert (Cagliari Calcio) și David Strelec (Spezia Calcio/Reggina).

Pentru prima dată în istoria sa, Federația Slovacă de Fotbal (SFZ) este singurul promotor și organizator al acestui sondaj. Clasamentul final este rezultatul unui vot al reprezentanților mass-media și al membrilor Academiei Slovace de Fotbal (SFA) - o asociație de legende ale fotbalului slovac, personalități, experți, foști jucători și antrenori. Clasamentul sondajului din acest an a fost decis prin votul a 92 de votanți, ceea ce reprezintă un număr record.

Pe buletinele de vot au apărut 23 de jucători, iar câștigătorul Škriniar s-a clasat pe locul 1 cu 52 de voturi. Diferența dintre locul 1 și locul 2 a fost de 18 puncte. Fotbalistul de la Inter Milano nu a ridicat personal premiul, deoarece are probleme la spate și se află sub îngrijirea medicilor din Italia. El s-a adresat celor prezenți prin intermediul unei înregistrări video: "Vreau să le mulțumesc tuturor celor care mi-au dat voturi și fanilor pentru sprijinul lor".

Antrenorul anului a fost desemnat Vladimír Weiss de la ŠK Slovan Bratislava. El a câștigat titlul de campion cu "Belasie" și a condus clubul în cea de-a opta finală a Ligii Conferințelor Europene în noiembrie. El l-a învins în sondaj pe Michal Gašparík de la Spartak Trnava cu 145 de puncte. Weiss a ieșit pe locul 1 în 77 de buletine de vot.

Cea mai bună fotbalistă a anului 2022 a fost desemnată Dominika Škorvánková, care evoluează la echipa franceză Montpellier.

Sondajul "Fotbalistul anului" a văzut lumina reflectoarelor pentru prima dată în cadrul Cehoslovaciei în 1965, iar primul câștigător a fost slovacul Ján Popluhár. Trofeul pe care l-a câștigat în urmă cu 57 de ani este acum expus în Hall of Fame-ul fotbalului slovac.

În 1993, ziarul Pravda a continuat tradiția de a anunța cei mai buni jucători ai anului, iar câștigătorul primei ediții a sondajului din Slovacia a fost Peter Dubovský, pe atunci în vârstă de 21 de ani. În total, 14 sportivi au triumfat în această întrunire care stabilește Fotbalistul Anului. Deținătorul recordului este Marek Hamšík, care a triumfat de 8 ori, fiind urmat de Martin Škrtel, de 4 ori câștigător. În acest an Milan Škriniar s-a alăturat acestui top, fiind de 4 ori câștigător al sondajului Dušan Tittel.