SCM Râmnicu Vâlcea s-a calificat în sferturile EHF European League

SCM Râmnicu Vâlcea s-a calificat în sferturile EHF European LeagueSCM Râmnicu Vâlcea
SCM Râmnicu Vâlcea s-a calificat în sferturile de finală ale competiției feminine de handbal EHF European League, după ce a învins formația maghiară Praktiker-Vac, cu scorul de 28-26 (13-13), sâmbătă seara, în deplasare, în ultimul său meci din Grupa D.

SCM a condus la o diferență de patru goluri pe final, 25-21 (min. 54) și 26-22 (56), dar Daria Bucur a fost descalificată și gazdele au marcat de trei ori la rând, astfel că ultimul minut a fost dramatic. Echipa vâlceană avea 27-26 când mai erau 35 de secunde, dar la ultimul său atac maghiarele au făcut marcaj om la om, însă Levcenko a reușit golul izbăvitor (28-26).

Echipa pregătită de Bent Dahl putea fi eliminată din competiție în cazul unui egal și dacă Paris 92 ar fi câștigat meciul cu Thuringer HC.

SCM Vâlcea a început greoi partida din Ungaria, fiind condusă cu 3-0, după care a echilibrat disputa, a condus chiar cu 12-10, dar la pauză a fost egal, 13-13.

Vâlcencele au controlat repriza secundă, dar desprinderea la trei goluri a venit în ultimul sfert de oră (19-22, 20-23, 21-24, iar apoi 21-25).

Pentru învingătoare au marcat Irina Glibko 6 goluri, Asma Elghaoui 5, Daria Bucur 5, Evghenia Levcenko 4, Maria Andreea Ianăși 2, Bobana Klikovac 2, Asuka Fujita 2, Elin Hansson 1, Cristina Florica 1.

Isabell Roch a apărat 4 aruncări (20%), iar Daciana Hosu a avut 3 intervenții (23,08%).

Golurile gazdelor au fost reușite de Csenge Kuczora 7, Borbala Ballai 7, Nikolett Marincsak 3, Aniko Kovacs 2, Natalie Schatzl 2, Anna Ballai 1, Anna Palffy 1, Jazmin Kovalcsik 1, Fanny Helembai 1, Nikolett Dioszegi 1.

Anna Bukovszky a apărat 7 aruncări (38,89%), iar Fanni Klara Csizmadia a parat 4 șuturi (20%).

Au arbitrat israelienii Matan Lindenbaum și Dor Laron, iar delegat EHF a fost maghiarul Vladimir Jovic.

SCM încheie pe locul al doilea în Grupa D, cu 7 puncte. Thuringer HC va câștiga grupa (are 9 puncte înaintea meciului cu Paris 92), Paris 92 se va clasa pe locul 3 (are 4 puncte înaintea partidei cu Thuringer HC), iar Vac este ultima, cu 2 puncte.