Irlanda a surclasat Scoția și s-a calificat în optimi la Cupa Mondială

Jack Conan din Irlanda în acțiune
Jack Conan din Irlanda în acțiuneReuters
Irlanda a învins Scoția cu 36-14 și s-a calificat ușor în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, sâmbătă, în calitate de câștigătoare a Grupei B, luând Africa de Sud alături de ea și trimițându-i pe scoțieni acasă.

Permutările pentru calificare au fost complicate, dar irlandezii le-au făcut pe toate cu a noua victorie consecutivă împotriva Scoției.

Fundașul Hugo Keenan a marcat două eseuri, iar aripa James Lowe, mijlocașul Iain Henderson, mijlocașul Dan Sheehan și centrul Garry Ringrose au marcat de asemenea, în timp ce Irlanda a controlat meciul cu un joc de atac precis și și-a fructificat șansele fără milă.

Irlanda se va întoarce pe Stade de France sâmbăta viitoare pentru a înfrunta tripla campioană Noua Zeelandă, în timp ce Springboks va înfrunta duminică, pe aceeași arenă, gazda Franța, într-un alt sfert de finală de mare impact.

"Știm că aici vrem să fim acum, în sferturile de finală împotriva celei mai dificile competiții", a declarat căpitanul Irlandei, Johnny Sexton.

"Felul în care a fost făcută tragerea la sorți acum trei ani, s-a dovedit a fi puțin nedrept, dar asta este mâna care ne-a fost împărțită și trebuie să fim pregătiți pentru Noua Zeelandă săptămâna viitoare".

Fanii irlandezi au transformat din nou capitala Franței într-o versiune a Dublinului pentru această zi și a fost nevoie de 63 de secunde pentru ca tribunele verzi să prindă glas.

Ringrose a tăiat prin mijlocul Scoției de la primul atac al Irlandei și a pasat la Mack Hansen, care l-a trimis pe colegul său Lowe în colțul stâng.

Scoția a revenit cu hotărâre și și-a petrecut următoarele 10 minute în jumătatea adversă, executând trei lovituri de pedeapsă, dar fără a obține niciun punct.

Irlanda a revenit în mijlocul terenului scoțian pentru al doilea eseu în minutul 26, un vârtej de offload-uri de la Sexton, Bundee Aki și Ringrose lăsându-l liber pe Keenan pentru o cursă nebună spre tușă.

Henderson a marcat al treilea eseu din apropiere, iar Keenan a marcat al doilea eseu al său înainte de pauză, eliminând și ultimele speranțe de care Scoția se agăța.

Statistici cheie ale meciului
Statistici cheie ale meciuluiFlashscore

BRAWL MASS BRAWL

Lucrurile nu s-au îmbunătățit pentru scoțieni nici după pauză.

Irlanda a profitat rapid de un om în plus pentru a-l trimite pe Sheehan în colțul stâng pentru al cincilea eseu, extinzând avantajul la 31-0.

Înlocuitorul lui Sexton, Jack Crowley, și-a lăsat amprenta în minutul 58, când șutul său centrat, perfect judecat, l-a găsit pe Ringrose nemarcat pe aripa stângă .

Garry Ringrose din Irlanda marchează al șaselea eseu al Irlandei
Garry Ringrose din Irlanda marchează al șaselea eseu al IrlandeiReuters

Acordurile de "The Fields of Athenry" au răsunat în jurul stadionului, așa cum au făcut-o atunci când Irlanda a învins Africa de Sud într-un meci epic cu două săptămâni în urmă, dar vocile scoțiene din mulțime au avut șansa de a se face auzite imediat după ora de joc.

Scoția a marcat două eseuri rapide prin Ewan Ashman și mijlocașul Ali Price, acesta din urmă fiind genul de efort fluid al liniei din spate pe care își bazaseră speranțele scoțienii.

"Ceea ce încercăm să facem este să ne jucăm jocul - din păcate, nu a fost suficient în seara asta și tot creditul pentru Irlanda, probabil că este cel mai bun joc pe care l-am văzut", a declarat căpitanul Scoției, Jamie Ritchie.

Eseurile au satisfăcut mândria scoțiană, dar nu aveau să aibă un impact prea mare asupra rezultatului final, iar fanii irlandezi au sărbătorit curând o nouă victorie cu o interpretare a cântecului pop Zombie al celor de la Cranberries din anii 1990.

"Am crezut că nu va fi mai bine după Africa de Sud în urmă cu două săptămâni, dar mi-au dovedit din nou că mă înșelam. Este incredibil", a spus Sexton despre susținere.

Vezi aici rezumatul complet al meciului.