Franța s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de rugby după o victorie clară cu Italia

Thomas Ramos din Franța marchează al treilea eseu
Thomas Ramos din Franța marchează al treilea eseuReuters
Gazdele Franței s-au calificat cu încredere în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, în calitate de câștigătoare a Grupei A, cu o victorie categorică de 60-7, cu punct bonus, împotriva unei Italii care a dat de furcă, vineri, într-o atmosferă de festival pe OL Stadium.

Cocoșul galic a început în forță partida: extrema Damian Penaud a marcat un eseu în al doilea minut pentru a mai risipi din neliniștea legată de absența căpitanului Antoine Dupont, accidentat. Penaud și-a adăugat un al doilea eseu înainte de pauză și l-a depășit pe Vincent Clerc ca al doilea cel mai prolific marcator de eseuri al Franței.

Damian Penaud din Franța în acțiune cu Federico Zani și Lorenzo Cannone din ItaliaReuters

Apoi, rând pe rând fundașul Thomas Ramos a marcat un eseu și 15 puncte, Yoram Moefana a reușit o dublă, iar Louis Bielle-Biarrey, Matthieu Jalibert și Peato Mauvaka au marcat și ei eseuri, Franța obținând cea mai mare victorie din cele 48 de întâlniri cu Italia din istorie.

Statistici cheie ale meciului
Statistici cheie ale meciuluiFlashscore

Italia, care caută să ajungă pentru prima dată în fazele eliminatorii, dar lipsită de încredere după o înfrângere de 96-17 în fața Noii Zeelande săptămâna trecută, a fost condusă la un moment dat cu 24-0, și a trebuit să se mulțumească cu un eseu de consolare înscris pe final de Manuel Zuliani.

Vedeți un rezumat complet al meciului aici.