Căpitanul naționalei de rugby a Franței a fost operat după fractura de maxilar

Antoine Dupont înscrie un eseu în timpul meciului dintre Franța și Namibia pe Stade Velodrome din Marsilia.Profimedia
Căpitanul selecționatei Franței, Antoine Dupont, victima unei fracturi de maxilar în cursul meciului cu Namibia (96-0), disputat joi la Cupa Mondială, a fost operat la Toulouse și urmează să se alăture coechipierilor săi 'în câteva zile'.

Anunțul a fost făcut de Federația franceză de rugby (FFR), care a precizat că Dupont ”va putea reveni în câteva zile în echipa Franței, în cadrul unui proces de recuperare treptată și sub control medical”, fără să facă însă mai multe precizări în privința duratei indisponibilității jucătorului.

Antoine Dupont a părăsit terenul în minutul 46 al meciului cu Namibia, joi seară la Marsilia, după ce a fost lovit violent la față de căpitanul namibian Johan Deysel, care a văzut cartonașul roșu.

Franța va disputa ultimul său meci din Grupa A a Cupei Mondiale pe 6 octombrie la Lyon, împotriva Italiei.

Apoi, în cazul unei calificări așteptate în sferturile de finală, francezii ar urma să înfrunte, la jumătatea lunii viitoare, una dintre favoritele competiției, Africa de Sud, deținătoarea trofeului, sau Irlanda, ocupanta primului loc în ierarhia mondială.

Antoine Dupont, cel mai bun rugbyst al planetei în 2021

O absență îndelungată a lui Antoine Dupont ar reprezenta o lovitură dură pentru Franța în tentativa sa de câștigare a Cupei Mondiale.

De la sosirea lui Fabien Galthie la cârma Les Bleus, Dupont a disputat 31 de meciuri, toate ca titular, în care francezii au suferit doar patru înfrângeri. Fără el, Franța s-a înclinat de patru ori în 11 partide.

În vârstă de 26 de ani, Antoine Dupont a fost desemnat cel mai bun rugbyst din lume în anul 2021.