Franța a spulberat Namibia la Cupa Mondială de Rugby

Franța a spulberat Namibia la Cupa Mondială de RugbyProfimedia
Selecționata de rugby a Franței a obținut cea mai categorică victorie din istoria sa. Les Bleus au reușit să se impună cu scorul de 96-0 (54-0) în fața echipei Namibiei, joi seara, pe Stade Velodrome din Marsilia, într-o partidă din Grupa A a Cupei Mondiale 2023.

Les Bleus au înscris 14 eseuri pe parcursul jocului, prin Damian Penaud (6, 21, 54), Jonathan Danty (9, 26), Carles Ollivon (18, 68), Thibaut Flament (33), Antoine Dupont (38), Louis Bielle-Biarrey (40+1, 64), Baptiste Couilloud (47) și Melvyn Jaminet (76). Franța a primit și un eseu de penalitate în minutul 80. Thomas Ramos a reușit la rândul său 12 transformări.

Căpitanul echipei gazdă, Antoine Dupont, a fost nevoit să părăsească terenul repriza secundă, după ce a încasat o lovitură puternică la față. E o accidentare gravă: exista suspiciuni de fisură sau fractură la maxilar, după cum a declarat la finalul meciului selecționerul francez Fabien Galthie.

Cea mai categorică victorie de până acum a Franței fusese înregistrată la Cupa Mondială 2007, tot într-un meci împotriva Namibiei (87-10).

Pentru namibieni, însă, acesta nu este cel mai usturător eșec într-o partidă oficială. În 2003, Namibia a fost învinsă cu 142-0 de Australia, cu 22 de eseuri reușite de 'wallabies'.

România părăsește astfel poziția rușinoasă de echipă care a încasat cel mai mare scor, dupa meciul de debut pierdut în fața Irlandei cu 82-8 și după înfrângerea cu 76-0 administrată de Africa de Sud.

Naționala Franței, aflată la un pas de sferturile de finală, va disputa ultimul său meci din grupă pe 6 octombrie, la Lyon, împotriva Italiei.