Argentina, prima echipă calificată în semifinalele Cupei Mondiale de rugby 2023

Argentina s-a calificat în semifinale
Argentina s-a calificat în semifinaleAFP
Selecționata Argentinei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de rugby, ediția 2023, după ce a reușit să învingă cu scorul de 29-17 naționala Țării Galilor, în primul meci din sferturile de finală ale acestei competiții, disputat sâmbătă la Marsilia, în fața a 67.000 de spectatori.

Argentina - Țara Galilor 29 - 17

'Pumele' ajung astfel pentru a treia oară în istoria lor în ultimul careu la un Mondial rezervat sportului cu balonul oval, după ce au mai reușit această performanță la edițiile din 2007 și 2015.

Meciul de pe Stade Velodrome a fost unul extrem de echilibrat, argentinienii asigurându-și victoria grație eseurilor reușite în finalul reprizei secunde de Joel Sclavi și Nicolas Sanchez, după ce galezii au condus cu 10-6 la pauză și apoi cu 17-12, până în minutul 68.

Înaintea startului jocului de la Marsilia s-a păstrat un minut de reculegere pentru 'toate victimele terorismului', după ce un profesor a fost înjunghiat mortal de un tânăr radicalizat, vineri, în fața unui liceu din orașul Arras.

În minutul 16, arbitrul sud-african Jaco Peyper a suferit o accidentare la glezna dreaptă și a fost nevoit să părăsească terenul, rolul de conducător al meciului fiind preluat de arbitrul de tușă englez Karl Dickson.

Argentina urmează să înfrunte în semifinale câștigătoarea partidei dintre Noua Zeelandă și Irlanda, programată sâmbătă seara.