Românii au adus victoria echipei Pisa cu Perugia (2-1), în Serie B

Moruțan și Marius Marin au marcat golurile prin care Pisa a reușit victoria
Moruțan și Marius Marin au marcat golurile prin care Pisa a reușit victoriaProfimedia
Fotbaliștii români Olimpiu Moruțan și Marius Marin au marcat golurile prin care Pisa SC a învins-o pe AC Perugia cu scorul de 2-1, vineri seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 26-a a ligii secunde din Italia.

Perugia a deschis scorul prin Tiago Casasola (39 - penalty), după ce Pisa a rămas în zece oameni în min. 31, când a fost eliminat islandezul Hjoertur Hermannsson.

Gazdele au reușit să întoarcă scorul după pauză, când au marcat Olimpiu Moruțan (51) și Marius Marin (58).

Perugia a evoluat și ea în zece jucători pe final, după ce Yeferson Paz a fost eliminat (76).

Moruțan, care a evoluat 71 de minute în meciul de vineri, are 6 goluri marcate în 24 de partide.

Marin, care a fost integralist și a primit un cartonaș galben în min. 36, a marcat primul său gol în acest sezon, în 23 de partide.

În alt meci, Parma a învins-o pe Frosinone cu 4-3, în deplasare, internaționalul român Dennis Man oferind două assist-uri. Pentru oaspeți au înscris Franco Vazquez (6, 73), Cristian Ansaldi (21), din pasa lui Dennis Man, și Luca Zanimacchia (35), din pasa lui Dennis Man.

Golurile gazdelor, la care mijlocașul român Daniel Boloca a fost integralist (cartonaș galben primit în min. 66), au fost reușite de Giuseppe Caso (25), Samuele Mulattieri (48) și Luca Moro (71).

Man, revenit după o accidentare, a jucat 59 de minute, în timp ce Valentin Mihăilă nu a făcut parte din lot, fiind încă accidentat.

Parma a avut doi jucători eliminați în acest meci, Nahuel Estevez (56) și Drissa Camara (86).