România va întâlni campioana olimpică Franța la Campionatul European de volei masculinFederația Română de Volei
Naționala masculină de volei a României a fost repartizată într-o grupă cu Franța, campioana olimpică en titre, Israel, Turcia, Portugalia și Grecia, la Campionatul European de anul viitor, potrivit tragerii la sorți efectuate miercuri la Palazzo Reale din Napoli.

La ediția trecută (2021), la care România nu s-a calificat, Franța a ocupat locul 9, Turcia s-a clasat pe 10, Portugalia a încheiat pe 15, Grecia a fost pe 22, iar Israelul nu a participat.

Turneul final va fi găzduit de patru țări, Italia, Macedonia de Nord, Bulgaria și Israel, în perioada 28 august-16 septembrie 2023.