România, locul trei în Rugby Europe Championship 2023, după ce a învins Spania în finala mică

România, loc trei în Rugby Europe Championship 2023, după 31-25 cu Spania în finala mică
Profimedia
Naționala României s-a clasat pe locul al treilea în Rugby Europe Championship 2023, după ce a învins dramatic echipa Spaniei cu scorul de 31-25 (8-10), duminică, în finala mică, desfășurată pe Estadio Nuevo Vivero din Badajoz (Spania).

Spania - România 25-31

"Stejarii" au avut un început greoi de meci, cu destul de multe erori, iar Spania s-a desprins pe tabelă la 10-0. România a revenit în meci pe finalul primei reprize, astfel că la pauză diferența era de 10-8 pentru iberici.

România a început în forță repriza secundă și a marcat un eseu foarte important prin Chirica după o intercepție și o cursă de 50 de metri.

Echipa antrenată de Eugen Apjok a avut minute bune de joc și a reușit să se desprindă al 25-13. O serie de erori au făcut ca Spania să reușească egalarea, 25-25 (71). "Stejarii" au gestionat mai bine finalul și au reușit să obțină victoria grație a două lovituri de pedeapsă transformate de Vlăduț Popa.

Pentru România au marcat eseuri Marius Simionescu (40+1), Cristi Chirica (42), Gabriel Pop (49), Gabriel Rupanu (53), Paul Popoaia a marcat dintr-o lovitură de pedeapsă (36) și o transformare (43), iar Vlăduț Popa a adăugat și el două lovituri de pedeapsă (74, 80+2).

Facundo Dominguez (8) și Brice Ferrer (55, 71) au reușit eseuri pentru spanioli, Gonzalo Vinuesa a marcat din două lovituri de pedeapsă (21, 47) și o transformare (9), iar Bautista Guemes a reușit și el o transformare (56).